REKLAMA
Data dodania: 01.07.2019  |  wyświetlenia: 2416
Wręczenie nagród Orfeusza za najlepszy tomik poetycki roku
Pranie zainicjowało artystyczne lato 2019
W sobotę, 29 czerwca w Leśniczówce Pranie odbyła się uroczystość otwarcia XXII Sezonu Artystycznego. Podczas spotkania wręczono Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2018.
Gospodarze gali Wojciech i Jagienka Kass
Nagroda Orfeusza jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Tegoroczna edycja jest ósmą z kolei. W poprzednich latach zwyciężali Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda i Joanna Kulmowa.


Na uroczystość do Prania przybyli nominowani do nagrody poeci - Szymon Babuchowski, Urszula Honek, Bogusław Kierc, Jarosław Mikołajewski, Jan Polkowski oraz osoby związane z poezja i poezją zafascynowane.


Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2018 został Jarosław Mikołajewski za tom Basso continuo wydany przez Wydawnictwo Literackie.


Mikołajewski był trzykrotnie nominowany do nagrody Orfeusza. Tym razem wyjechał ze statuetką autorstwa Aliny Kluzy-Kaji oraz nagrodą pieniężną 25 tys. zł ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W laudacji na cześć laureata Orfeusza przewodniczący jury Jarosław Ławski napisał m.in.:
Jarosław Mikołajewski, w odsłonach z tomu Basso continuo i wcześniejszych, uprawia poezję, tak ją nazwijmy, piękniej i niepokojącej Nieokreśloności. Słowo – wsparte paradoksem, inkantacją, powtórzeniem rytmicznym – jest tu unoszone przez głębokie, dominujące przesłanie egzystencjalne. (…) jakkolwiek na to patrzeć, solą tych wszystkich wierszy jest miłość: miłość zdradzona, zaznana, pragniona, czekana i doczekana, wyręczona przez niemiłość i spełniona do niemożliwości. Po prostu miłość. Mikołajewski kusi… „ulegaj burzom/ stawaj pod drzewami”.
Swój głos w bezkrwawej walce na wiersze miała także zgromadzona w Praniu publiczność. Po wysłuchaniu utworów finalistów w interpretacji Piotra Machalicy, mogła wybrać swojego faworyta.W głosowaniu uczestników gali oraz internautów zwyciężył Szymon Babuchowski, autor tomiku Jak daleko.

Wojciech Kass i Szymon Babuchowski

Jego wizja współczesnego Adama urzekła zgromadzoną publiczność, a wiersz "Jak Daleko" zapadł w pamięć zgromadzonych, którzy do wieczora zachwycali się jego przekazem. Zwycięzca w nagrodę spotka się z czytelnikami w Praniu na jesiennym wieczorze autorskim.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Marzanna Bogumiła Kielar za tomik Nawigacje opublikowany przez  Wydawnictwo Znak. W imieniu nieobecnej na gali laureatki nagrodę odebrał Zbigniew Fałtynowicz, wydawca jej debiutanckiego tomiku wierszy. Laureatka Mazurskiego ORFEUSZA otrzymała 5 tys. zł.
Kielar potrafi wyśpiewać mapy pamięci, zapisać na pięciolinii wiersza melodię dawnego świata, choć nie o nostalgię w nich idzie. W gruncie rzeczy te wiersze są zapisem podróży znacznie ważniejszej, tylko nie każdy ma odwagę, jak Kielar przyjrzeć się jej uważnie - mówił Marek Zagańczyk.

Jednym z punktów uroczystości była promocja książki  „Pranie. Książka do pisania” wydana przez Wydawnictwo Austeria. Publikację prezentowali na scenie właściciel wydawnictwa Wojciech Ornat oraz redaktor serii Marek Zagańczyk.


Oprawę muzyczną gali zapewniło znakomite trio Tango Attack.Organizatorami gali wręczenia nagrody Orfeusza są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt