REKLAMA
Data dodania: 21.11.2022
Nie bądźmy obojętni na krzywdę
Pisz pełen mocy - Przeciw przemocy. Podsumowanie projektu MGOPS w Piszu
18 listopada odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Pisz pełen mocy – Przeciw przemocy" realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu.
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody - tak brzmi definicja przemocy. Możemy mówić, że występuje tylko wówczas, gdy zostaną spełnione cztery warunki:
  • Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania,
  • jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą,
  • działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej,
  • osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych (www.niebieskalinia.info)

Podczas konferencji słowo przemoc odmieniano przez wszystkie przypadki, wskazując na jej przyczyny, skutki, ale także dając wskazówki, jak z przemocą sobie radzić i najważniejsze - jak ją eliminować.


Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu  w okresie maj – listopad 2022 r.  realizował projekt konkursowy pod nazwą „Pisz pełen mocy – Przeciw przemocy” dofinansowany w ramach Programu Osłonowego z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Celem projektu była poprawa sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy. W ramach zaplanowanych działań osoby biorące udział w projekcie mogły liczyć na pomoc i wsparcie wielozakresowe. Projekt skierowany był również do osób zawodowo zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Elwira Świetlicka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, prowadząca konferencję "Pisz pełen mocy – Przeciw przemocy" wymieniła jednostki, w których świadczona jest pomoc osobom dotkniętym przemocą oraz wskazała działania podejmowane w ramach projektu, które mają uczulać społeczeństwo na przemoc.
W naszym ośrodku odbywały się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne oraz informacyjno-wspierające, były spotkania grupowe i indywidualne konsultacje dla osób zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie oraz dla osób doznających przemocy - mówiła Elwira Świetlicka.
Projekt przyczynił się do powstania Punkt Poradnictwa Specjalistycznego w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu. Mieszkańcy Gminy Pisz w okresie realizacji projektu mogli skorzystać z bezpłatnej specjalistycznej pomocy psychologiczno-terapeutycznej, prawnej, socjalnej.


Projekt miał również na celu zwalczanie bezradności wobec przemocy. Odbył się cykl pogadanek z uczniami szkół podstawowych na terenie gminy Pisz prowadzony przez pracownika socjalnego, przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Piszu oraz przedstawiciela Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu. Przybliżono dzieciom tematykę przemocy domowej oraz poinformowano o formach oferowanej pomocy i instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy na terenie gminy Pisz. - informowano podczas konferencji.

W roli prelegentów konferencji wystąpili Marek Kamionowski i Anna Tokarczyk, którzy m.in prezentowali system przeciwdziałania przemocy wynikający z realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, działania, inicjatywy oraz współpracę przedstawicieli instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.
Milczenie zawsze jest najgorszą rzeczą w sytuacji przemocy - mówił Marek Kamionowski, Kierownik OTU Stare Juchy, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień - lęk osoby doświadczającej przemocy jest silny, ale trzeba go za wszelką cenę przełamać. Trzeba się otworzyć na pomoc.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele jednostek administracyjnych, policji, duchowieństwa. Mówili o swoich spostrzeżeniach i możliwościach udzielania pomocy ofiarom.




Instytucje zaangażowane w realizację projektu
  • Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu
  • Komenda Powiatowa Policji w Piszu
  • Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu
  • Szkoły podstawowe z terenu gminy Pisz
Chciałabym uwrażliwić wszystkich na krzywdę ludzką - zamykała konferencję dyrektor MGOPS w Piszu - abyśmy nigdy nie byli obojętni. Jeśli widzimy, że ktoś jest raniony, zwróćmy się o pomoc w jego imieniu, bo on sam być może nie ma odwagi, a na pewno odczuwa ogromny, niezawiniony wstyd. Wstydzić powinien się ten, kto przemoc stosuje. Pamiętajmy o tym.
Konferencja rozpoczynała Ogólnoświatowa Kampanię Mężczyzn, którzy sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet - 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć, która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Jako symbol udziału w Kampanii każdemu z uczestników przypinano białą wstążkę.
Kampania kończy się 10 grudnia 2022 r. – Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka – podkreślając, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.  


Podziękowania osobom zaangażowanym w realizację Projektu:
Koordynatorom Marcie Wiśniewskiej i Małgorzacie Jędrzejczyk, pracownikom MGOPS w Piszu, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu, Ośrodkowi Profilaktyki i Terapii w Piszu, Komendzie Powiatowej Policji w Piszu, szkołom podstawowym z terenu Gminy Pisz.
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt