REKLAMA
Data dodania: 31.10.2007
Akcja Znicz - porady od Policji
Akcja Znicz - porady od Policji
Na Wszystkich Świętych Polacy masowo korzystają z samochodów. W tych dniach bowiem obowiązkiem każdego, jest odwiedzić groby zmarłych. Policja przygotowała kilka porad

Na Wszystkich Świętych Polacy masowo korzystają z samochodów. W tych dniach bowiem obowiązkiem każdego, jest odwiedzić groby zmarłych. Jest to najbardziej zakorkowane święto. Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się.

Tegoroczna akcja "Znicz" podobnie jak w minionych latach jest organizowana ze względu na wzmożenie ruchu samochodów oraz pieszych. - mówi Lech Kalwejt - rzecznik Policji w Piszu. Jak co roku piscy policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy w dniu Wszystkich Świętych będą odwiedzać groby najbliższych. Nasilenia ruchu na drogach regionu, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń policjanci spodziewają się także w związku z długim weekendem.
 
Począwszy od 31 października każdego dnia do 4 listopada policjanci prowadzić będą działania pod kryptonimem "Znicz" i "Bezpieczny Weekend - Listopad 2007". Codziennie kilkuset funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego, policjantów operacyjnych będzie pomagało wszystkim bezpiecznie dotrzeć i wrócić z cmentarzy.

Wykaz miejsc i odcinków dróg na terenie powiatu piskiego, w których spodziewane są utrudnienia w ruchu:

DROGA KRAJOWA NR 16 /MIKOŁAJKI – ORZYSZ- EŁK/
m. Orzysz ul. Ełcka w ciągu drogi Mikołajki - Ełk

DROGA KRAJOWA NR 63 /GIŻYCKO – PISZ- KOLNO/
m. Pisz na skrzyżowaniu ul. Warszawska - Czerniewskiego - Spokojna

DROGA KRAJOWA NR 58 / MRĄGOWO - PISZ - BIAŁA PODLASKA/
m. Ruciane Nida ul. Dworcowa /rejon cmentarza/

Oto kilka rad przygotowanych przez Policję. Warto je przeczytać i choć zajmie to kilka chwil, z pewnością polepszy to nasze bezpieczeństwo i być może pozwoli uniknąć przykrych zdarzeń. 

ROZWAGA I ZDROWY ROZSĄDEK ZA KIEROWNICĄ
 
Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Warto zbadać stan opon czy oświetlenia. Należy sprawdzić stan hamulców, układu kierowniczego. Bądźmy przed długą podróżą wypoczęci.
 
Pamiętajmy, że jesienna aura może być zdradliwa. Nad ranem pojawiają się mżawki, mgły, często pada deszcz. Może być ślisko na drogach! Uważajmy, szczególnie poza miastem na liście na drogach. Mokre są bardzo śliskie, co może wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy, więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Przez cały tydzień spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z videorejestratorami. W najniebezpieczniejszych punktach ustawiane będą fotoradary. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, mandatu warto więc ściągnąć nogę z gazu.  
 
Przed podróżą w Internecie sprawdźmy, gdzie na trasie możemy napotkać utrudnienia w ruchu. Informacje o remontach dróg, objazdach możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji dróg. Informacji przede wszystkim należy szukać na stronach internetowych właściwych zarządów dróg.
 
Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.
 
W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie jeździmy do pracy została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.
 
Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu siadają "za kółko". Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących.
 
PIESI
 
Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
 
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych. 
 
NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ KIESZONKOWCOWI

Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy, to schowajmy je do bagażnika.
 
Uważajmy w tłumie. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. 
 
Osoby wybierające się w daleką podróż, niech pamiętają, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Czasem właśnie nieostrożność właścicieli może spowodować to, że naszym mieszkaniem zainteresują się złodzieje.
 
Poprośmy zaufanego sąsiada, by czasami spojrzał czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego.
 
W tym wyjątkowym okresie na ulicach będzie więcej policjantów. Wspólnie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei patrolować będą dworce PKP i PKS, okolice parkingów, punkty sprzedaży kwiatów i zniczy. Reagować będą na wszelkiego rodzaju przestępstwa i wykroczenia, jak również przeciwdziałać aktom wandalizmu, kradzieży kwiatów i zniczy z nagrobków.  
 
BEZPIECZENSTWO NAJMŁODSZYCH
 
Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci – dobrze jest przed wizytą na grobach ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach – przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania  miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce przekonane, że spotkają tam rodziców.

Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami.  Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy. 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt