REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Prosta umowa kupna-sprzedaży pojazdu – jakie informacje powinna zawierać?
Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest podstawowym dokumentem przeniesienia prawa własności. W związku z tym powinna zawierać wszystkie ważne informacje dotyczące pojazdu, jak również dane personalne obu stron transakcji. Umowę sporządza się na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – dla sprzedającego i nabywcy. Dla zabezpieczenia się przed ewentualnymi sprawami spornymi, po zakupie można uwzględnić wszystkie szczegóły. Dopuszczalne jest również sporządzenie prostej umowy na zasadach cywilnoprawnych. Powinna ona jednak zawierać główne elementy charakterystyczne dla tego rodzaju transakcji.
Informacje o zawierających umowę

Aby umowa miała moc prawną, umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedającego i nabywcy. Każda ze stron umowy musi podać w zapisie swoje imię, nazwisko, dokładny adres zameldowania, dane z dowodu osobistego (nr, seria, miejsce i rok wydania) oraz PESEL. Te informacje są potrzebne do identyfikacji stron transakcji, jak również dlatego, że przy rejestrowaniu pojazdu należy przedłożyć umowę kupna. Sprzedający musi zawrzeć w umowie oświadczenie, że pojazd jest jego wyłączną własnością i nie jest zabezpieczeniem jakichś wierzytelności.

Strony wpisują ustaloną cenę sprzedaży i określają formę płatności. Data i miejsce zawarcia umowy nie musi się pokrywać z terminem przekazania pojazdu. Strony uzgadniają termin wydania i zapisują to w umowie. Przed transakcją sprzedający jest obowiązany dokładnie przedstawić stan techniczny pojazdu, a nabywca oświadcza w umowie, że nie wnosi w tej sprawie żadnych zastrzeżeń. Nieodzownym  elementem umowy są odręczne podpisy obu stron.

Dane pojazdu

Pojazd będący przedmiotem umowy musi być w tym dokumencie dokładnie określony pod względem parametrów umożliwiających identyfikację. Powinna być podana marka i model, kolor, rok produkcji oraz numer rejestracyjny. Nie należy też zapominać o podaniu numeru silnika i nadwozia oraz aktualnego przebiegu.
 
Najważniejszym wskaźnikiem identyfikacyjnym jest numer VIN. Jest to unikatowy kod producenta, składający się z 17 znaków – liter i cyfr. Umieszczony jest na specjalnej tabliczce wewnątrz auta. VIN jest nośnikiem wszystkich informacji dotyczących charakterystyki marki i konkretnego modelu. Numer VIN pozwala też na sprawdzenie historii pojazdu – kraj nabycia, kolejni właściciele i ewentualny udział w kolizjach. Jest to zabezpieczeniem kupującego przed nabyciem samochodu posiadającego jakieś ukryte wady prawne. Wraz z podaniem wartościowo i słownie kwoty należnej do zapłaty, sprzedający oświadcza w umowie, że przenosi na rzecz kupującego prawo własności opisanego w umowie pojazdu.

Strona formalna

Umowa musi mieć konstrukcję ustaloną przepisami Kodeksu Cywilnego. Można korzystać z dostępnych w Internecie gotowych wzorców, co znaczne ułatwia całą procedurę. Wystarczy wydrukować wzór i wypełnić wszystkie pola. Jeśli w dokumencie mają znaleźć się jakieś nieuwzględnione w szablonie informacje, umowę można sporządzić samodzielnie.

Dla lepszej czytelności warto zrobić to w formie komputerowego wydruku tekstu. Treść umowy powinna być podzielona na paragrafy i przyporządkowane im punkty. Czyni to umowę bardziej zwartą i skrótową, ponieważ zamiast powielać sformułowania, można odnieść się do odpowiednio oznakowanych fragmentów tekstu. Warto też zamieścić klauzulę mówiącą o tym, że wszelkie zmiany w umowie wymagają formy pisemnej. Po powieleniu egzemplarza umowy w dwóch kopiach każdą z nich strony muszą opatrzyć własnoręcznymi podpisami.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt