Data dodania: 12.02.2020  |  wyświetlenia: 784
Jak mądrze kupować w internecie?
Niższe ceny, większy wybór i duża dostępność produktów to tylko niektóre zalety zakupów w internecie, które przekonały większość z nas do zmiany swoich przyzwyczajeń. Jednak jeśli nie kupujemy w sieci z głową, zamiast zyskać, możemy sporo stracić. Jakimi zasadami należy zatem kierować się dokonując dowolnego zakupu przez internet?
A R T Y K U Ł   S P O N S O R O W A N Y

Zawsze sprawdzaj informacje o sklepie dostępne w sieci


Zakupy online kuszą oszczędnością czasu i pieniędzy. Zdarza się jednak, że wydając swoje pieniądze nierozważnie tracimy jedno i drugie. Dzieje się tak wtedy, kiedy okazuje się, że sprzedawca nie posiada wybranych produktów w magazynie i musi je sprowadzić - najczęściej z Chin. Długi czas oczekiwania na przesyłkę to jednak nie największy problem, gdyż w sieci nadal łatwo trafić na oszustów, którzy oferowanego towaru nigdy nie mieli i mieć nie będą. Podejrzane firmy poznamy przede wszystkim po szczegółach, dotyczących publicznej dostępności takich danych, jak nazwa i adres firmy, NIP oraz KRS. Jeśli któraś z tych informacji jest ukryta, powinniśmy mieć się na baczności. Zwłaszcza, kiedy kupujemy coś naprawdę kosztownego.

Bezpieczeństwo płatności

Często, aby oszczędzić trochę pieniędzy zamiast przesyłki pobraniowej, wybieramy przedpłatę na konto bankowe. Decydując się na takie rozwiązanie, warto dowiedzieć się wcześniej, czy dany sklep prowadzi politykę gwarancji zwrotu pieniędzy, czyli ochrony lub zwrotu naszych środków w przypadku natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę i nieotrzymania towaru. Wybierając przelew jako formę płatności, należy zwracać uwagę także na certyfikaty SSL, gwarantujące ochronę naszych danych osobowych. Większość sklepów korzysta bowiem z tak zwanych integratorów, które przenoszą użytkownika bezpośrednio na stronę banku, z której można dokonać przelewu. Prawidłowo wyglądająca witryna powinna charakteryzować się adresem rozpoczynającym się od „https://” oraz widoczną na zielonym pasku po lewej stronie nazwą banku. Jeśli strona nie informuje nas o posiadanym certyfikacie bezpieczeństwa SSL, należy natychmiast zrezygnować z wykonania przelewu.

Uprawnienia kupujących przez internet

Chociaż korzystamy z tego prawa stosunkowo rzadko, warto pamiętać, że w większości przypadków po zakupie produktów przez internet, mamy możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. Wystarczy uprzednio skontaktować się ze sprzedawcą, wyrażając chęć zwrotu i złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub wysłać je na adres e-mail firmy. Niemal w każdym przypadku, sklep jest zobowiązany zwrócić nam wtedy pełną wartość wydanych na zakup towaru pieniędzy. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, że interesujący nas przedmiot będzie odpowiedni, dokładnie czytajmy regulaminy i warunki umów kupna. Niektórzy sprzedawcy mogą zastrzegać sobie prawo do przyjmowania zwrotu wyłącznie w nienaruszonym opakowaniu. Niezgodne z prawem jest również obarczanie klienta kosztami za uszkodzoną lub niedostarczoną paczkę. Za wszelkie tego typu straty przed sklepem odpowiada wyłącznie firma przewozowa.

Badanie opinii i odpowiednie warunki do robienia zakupów

Przed każdym zakupem warto zapoznać się z opiniami zarówno na temat sprzedawcy lub sklepu, jak i samego produktu. Nie poleca się czytania recenzji bezpośrednio ze strony firmy, gdyż często ma ona pełną kontrolę nad usuwaniem komentarzy o zabarwieniu negatywnym. Znacznie wiarygodniejsze są na przykład porównywarki cenowe lub fora internetowe. Pojedyncze słowa krytyki zdarzają się wszędzie, jednak jeśli zobaczymy kilka, kilkanaście komentarzy o podobnej treści - lepiej mieć się na baczności. Aby zakupy przez internet były bezpieczne, a także przebiegały sprawnie i komfortowo, warto zapewnić sobie również odpowiednie warunki do ich przeprowadzania. Podstawą jest w tym przypadku chociażby szybkie łącze, na przykład światłowód UPC, z którego korzystamy w domu. Zdecydowanie odradza się dokonywać zakupów, a zwłaszcza płatności, poprzez niezabezpieczoną sieć publiczną.

Poznanie zasad mądrego kupowania w sieci to podstawa, szczególnie w okresie częstych wyprzedaży. Warto zatem być czujnym zarówno na etapie wyszukiwania pożądanego produktu i sprzedawcy, jak i na etapie płatności.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt