Data dodania: 16.06.2020  |  wyświetlenia: 1649
Z zachowaniem reżimu sanitarnego
Egzamin ósmoklasisty czas zacząć
O godz 9.00 uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych z całej Polski przystąpili do pierwszego poważnego sprawdzianu w swoim życiu - egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty wprowadzono zaledwie dwa lata temu, po likwidacji gimnazjów. Pierwszy przeprowadzony został podczas strajku nauczycieli, drugi w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią koronawirusa.To dodatkowe, stresogenne sytuacje dla uczniów, którzy, jak sami przyznają mają drobne braki w edukacji.
Trudno tak w domu się zmobilizować - mówi jedna z uczennic piskiej podstawówki - powtarzałam wprawdzie materiał, byłam na konsultacjach, ale podczas normalnych lekcji w szkole, łatwiej jest jakoś to wszystko ogarnąć.
Obawy o rezultat egzaminu mają również rodzice ósmoklasistów.
Ostatnie trzy miesiące były dla nas trudne - podkreśla pani Marta - bo co innego usłyszeć materiał na żywo, przekazany przez nauczyciela, a co innego otrzymać filmiki z internetu z prezentacjami treści. Ławka szkolna mobilizuje, uczniowie mają świadomość tego, że mogą zostać wezwani do odpowiedzi w każdej chwili, a w domu wiadomo - zrobię później, nie teraz, za chwilę. Jestem ciekawa jak zakończy się ten eksperyment.
W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół. Dodajmy szkół, szczególnie przygotowanych na tę okoliczność.Na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby z zakrytymi maseczką ustami i nosem. Podczas egzaminu uczniowie mogą zdjeć maseczki, gdyż ławki w sali egzaminacyjnej zostały ustawione tak, aby między zdającymi zachowany został co najmniej 1,5-metrowy odstęp.

Egzamin potrwa 120 minut, jutro matematyka, a ostatniego dnia - egzamin z jezyka obcego. Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% ósmoklasistów.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt