Data dodania: 04.09.2017  |  wyświetlenia: 2444
7 klasa podstawówki wraca po latach
Nowy zreformowany rok szkolny
Po dłuższych niż zwykle wakacjach, 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, gdy 1 września wypada w piątek, nauka rozpoczyna się w najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek.

Prawie 5 mln uczniów w całej Polsce, w galowych strojach i z postanowieniem rzetelnej pracy, stanęło o godzinie 9.00 do hymnu. Wszyscy jednak wiemy, że rok 2017 będzie inny. To rok reformy oświaty. Brak gimnazjów, 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum - tak teraz będzie. Najbliższe lata przyniosą naukę równoległą w nowym i starym systemie. Wygaszane będą gimnazja, a wprowadzane 7 i 8 klasy, nauka w trybie 3-letniego liceum będzie dotyczyła uczniów gimnazjum, a 4-letnie liceum - dla absolwentów nowych 8-letnich podstawówek. W roku szkolnym 2017/2018 nowa podstawa programowa obejmie jedynie uczniów klas I, IV i VII.

Wprowadzanie zmian to wieloletni proces. Przeprowadzany będzie etapami, w sposób najmniej obciążający uczniów - przekonuje Ministerstwo Edukacji. Nie wierzą w to ani pedagodzy, ani rodzice. Głosy sprzeciwu nauczycieli, obawy rodziców i niepewność uczniów pojawiają się również w Piszu. Żniwem zmian oświatowych w naszej gminie jest powstanie jednostki edukacyjnej o nazwie Zespół Szkolno-Przedszkolny - powstały z połączenia Przedszkola nr 1 w Piszu, Szkoły Podstawowej nr 2 i wygasającego Gimnazjum nr 1. W bieżącym roku szkolnym naukę rozpocznie tu 506 dzieci szkolnych i 634 przedszkolaków.

W pozostałych szkołach podstawowych również zachodzą zmiany. Pojawili się biolodzy i geografowie, fizycy i chemicy, którzy w nowym roku edukować będą 7-klasistów. Wzrosła liczba uczniów. W SP nr 1 uczyć się będzie 675 dzieci, a w Szkole Podstawowej Nr 4 (wcześniej Gminny Zespół Szkół) - 456. W Szkołach wiejskich: w Hejdyku - 51 uczniów, w Trzonkach - 81, w Liskach - 71, w Kotle Dużym - 42, W Jeżach - 47. Dane liczbowe pochodzą z połowy sierpnia i nie uwzględniają ruchu do szkół prywatnych i prowadzonych przez stowarzyszenia.

Nie zmienia się jedno - entuzjazm w oczekiwaniu na nowy plan, nowych nauczycieli i nowe szkolne znajomości.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt