REKLAMA
Data dodania: 16.04.2015
W naszych lasach trwają szczepienia lisów
Początek kalendarzowej wiosny to czas dłuższych spacerów, kontaktu z naturą. Jednak od jutra powinniśmy być ostrożniejsi udając się do lasu.

Warmińsko - Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 16 do 21 kwietnia 2015 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przeprowadzone będzie szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

- Przynęty zawierające blister ze szczepionką zostaną zrzucone z samolotów na obszary bytowania zwierząt dzikich.- informuje Ludwik Bartoszewicz, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Przynęty mają kształt ściętych stożków koloru szarego, o wymiarach 3,9x 3,5 x 1,5 cm i zawierają zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

W związku z powyższym, w okresie zrzutu oraz 3 tygodnie po jego zakończeniu, nie należy wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane, podnosić i niszczyć przynęt, ponieważ lisy wyczują rękę człowieka i nie tkną przynęty.

Tak wyglądają przynęty zawierające szczepionkę

Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów rudych.

W przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii, w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka, względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są od 2001 roku, czego efektem jest brak zachorowań na wściekliznę.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt