REKLAMA
Data dodania: 19.03.2015  |  wyświetlenia: 2579
Są przypadki zachorowań w naszym województwie
Jak rozpoznać groźną chorobę wirusową?
Już 17 przypadków zachorowań na odrę odnotowali polscy epidemiolodzy w tym roku. Choroba, która miała odejść do lamusa wraz z pojawieniem się szczepień nadal występuje. Jaki tego powód? Brak szczepień.

Od kilku lat w województwie warmińsko-mazurskim nie było zachorowań na odrę. W tym roku zarejestrowano 2 przypadki. W związku z ryzykiem występowania odry Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Olsztynie przekazała informacje na temat choroby.

Jakie są objawy tej groźnej choroby?

Okres od zakażenia do wystąpienia wysypki jest dość stały i wynosi około dwóch tygodni.

  • Okres wstępny zakażenia – objawia się ostrym nieżytem spojówek i błony śluzowej nosa, zazwyczaj suchym kaszlem i umiarkowaną gorączką.
  • Następnie na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych pojawiają się białawe przebarwienia, tzw. plamki Koplika – zmiany podobne do grudek soli znajdujące się pod błoną śluzową. Występuje wysoka gorączka.
  • Po kilku dniach pojawia się bardzo charakterystyczna bladoczerwona, zlewająca się, grudkowo-plamista wysypka określania jako ”wysypka odrowa”. Najpierw umiejscawia się na za uszami i na czole, a w ciągu kolejnych dwóch dni rozprzestrzenia się na tułów i kończyny.
  • Wysypka jest tylko jednym z objawów zakażenia. Temperatura szybko podnosi się do 40stC i we wszystkich przypadkach występują objawy zapalenia oskrzeli i płuc, z kaszlem.
  • Po kilku dniach (4–5) gorączka cofa się, ustępują również objawy zapalenia gardła, wysypka zmienia kolor na ceglasty, a chory czuje się lepiej. Okres rekonwalescencji zwykle trwa dość krótko.

Powikłania

Odra powoduje wiele powikłań, głównie u chorych z niedoborami odporności, niedożywionych, z wadami serca, niemowląt. Do najczęstszych należą: biegunka i silne odwodnienie organizmu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mózgu

Zapobieganie

Aby zapobiec chorobie, należy szczepić dzieci.

Leczenie

Każdy przypadek należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
 

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt