REKLAMA
Data dodania: 10.02.2010
Zmieńmy ponure statystyki
Zmieńmy ponure statystyki
Mieszkanki Pisza po raz kolejny będą miały okazję skorzystać z badań przesiewowych. Już od jutra (11 lutego) pod PDK ustawiony będzie Mammobus. Trwają także zapisy na wyjazd do Olsztyna na badania cytologiczne.

Panie w wieku 50-69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne w dniach 11-15 lutego. Rejestrować można się telefonicznie od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 0801-080-007 (tylko z telefonu stacjonarnego) lub 058-666-24-44.

Kobiety w wieku 25-59 lat będą miały też możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach cytologicznych prowadznych przez Warmińsko - Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie. Wyjazd do stolicy województwa planowany jest na 6 marca 2010 roku. Badania będą połączone z wykładem oraz pogadanką na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

Pomysł zorganizowania takiego wyjazdu pojawił się podczas grudniowej konferencji pod nazwą "W trosce o zdrowie kobiet w Gminie Pisz", która odbywała się w Urzędzie Miejskim. Beata Ostrzycka, koordynator profilaktyki nowotworowej, przedstawiła wtedy statystyki, z których wynika, że w 2009 roku z bezłpłatnych badań skorzystało zaledwie 25% kobiet z Powiatu Piskiego.

Badanie cytologiczne może nawet uratować życie, ponieważ, jak podkreślała Ostrzycka, wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest niemal całkowicie uleczalny. Na razie jednak Polska przoduje w niechlubnej statystyce dotyczącej umieralności na raka szyjki macicy. Najwyższa pora na zmianę nastawienia.

Zapisy na wyjazd na badanie cytologiczne do Olsztyna przyjmuje koordynator gminnej kampanii profilaktycznej pani Ewa Michalak-Turska pod numerem telefonu 087/424-12-32.

Fot. pochodzi ze strony www.mammobus.pl

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt