REKLAMA
Data dodania: 17.01.2022
63 łóżka dla wymagających opieki pacjentów
Pomysł powstania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Piszu doczeka się realizacji?
Dyrekcja Szpitala w Piszu planuje odkupić budynek znajdujący się w sąsiedztwie placówki, by utworzyć tam zakład opiekuńczo - leczniczy.
Droga ku realizacji tego pomysłu na razie jest odległa, a jednak bliższa do spełnienia niż kiedykolwiek. Budynek, tzw. czerwony magazyn, znajdujący się na posesji szpitala jakiś czas temu stał się własnością prywatną, a jego nowy właściciel pokusił się o wykonanie koncepcji nowego zagospodarowania budynku oraz terenu przyległego. Niestety, projekt nigdy nie został zrealizowany. W chwili obecnej pojawił się pomysł odzyskania (odkupienia) obiektu w celu zmodernizowania go i utworzenia 63. łóżkowego zakładu opiekuńczo - leczniczego, który stałby się całkowicie nową ofertą usług medycznych piskiego szpitala.
Realizacja takiego projektu doskonale wpisałaby się w potrzeby demograficzne naszego powiatu - mówi Marek Skarzyński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu. Mogłaby znacząco wpłynąć na poprawę opieki nad ludźmi starszymi, wymagającymi specjalistycznych procedur medycznych, których nie mogą zapewnić ich rodziny. Uruchomienie zakładu przyczyniłoby się do stabilizacji finansowej szpitala oraz stworzyłoby nowe miejsca pracy. Byłaby to też dobra okazja do zagospodarowania i uporządkowania terenu wokół budynku oraz skomunikowania go ze szpitalem.
Warto przypomnieć, że na obszarze powiatu piskiego nie ma takiego ośrodka, co powoduje, że pacjenci wymagający opieki świadczonej przez ZOL-e przewożeni są do sąsiednich powiatów.

Ośrodek opiekuńczy, typu ZOL (Zakład Opiekuńczo – Leczniczy), jest wyspecjalizowaną placówką leczniczą i rehabilitacyjną dla osób w podeszłym wieku, na wózkach inwalidzkich, leżących oraz cierpiących na przewlekłe i uciążliwe choroby, które wymagają całodobowej i stałej opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej.

Głównym zadaniem zakładu opiekuńczo – leczniczego, jest podjęcie działań oraz określenie zadań dla pacjenta, które mają na celu usprawnienie jego funkcjonowania, naukę samoopieki oraz w miarę możliwości, umożliwią mu powrót do domu.

Zakłady opiekuńczo – lecznicze są w pełni wyposażonymi ośrodkami zdrowotnymi, przystosowanymi do podjęcia współpracy z chorymi i osobami w podeszłym wieku, ale nie tylko. Ośrodki ZOL to kompleksowe placówki rehabilitacyjne, które pełnią rolę całodobowego centrum leczniczego, wspomagającego rozwój osób chorych oraz ich powrót do samodzielności, w wymiarze pozwalającym na wykonywanie czynności życia codziennego możliwie najbardziej samodzielnie.

Czy taki ośrodek powstanie w Piszu? Czas pokaże. Zdaniem dyrektora Marka Skarzyńskiego jest to zadanie możliwe do zrealizowania, o czym próbuje przekonać lokalnych samorządowców.

Źródło: Facebook/SzpitalPowiatowyPisz, Mariusz Semenowicz
Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt