REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Szczoteczka soniczna czy elektryczna - którą warto wybrać?
Wybór szczoteczki do zębów przestał się ograniczać do dwóch opcji: manualna albo elektryczna. Do tego duetu jakiś czas temu dołączyły szczoteczki soniczne. Od momentu pojawienia się na rynku tego rodzaju urządzenia szybko skradły serca wielu tysięcy użytkowników na całym świecie. Czy szczoteczki soniczne stanowią jednak lepszą opcję od klasycznych szczoteczek elektrycznych? Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej, że za sprzęty soniczne trzeba zapłacić nieco więcej.
Szczoteczki soniczne są tak naprawdę… szczoteczkami elektrycznymi. Każda szczoteczka, która posiada w korpusie akumulator i wymaga ładowania prądem elektrycznym, jest bowiem szczoteczką elektryczną. Rozróżnienie na szczoteczki soniczne i elektryczne wynika ze sposobu nazewnictwa, który się przyjął kilkadziesiąt lat temu.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?


Dziś szczoteczki elektryczne to wszystkie klasyczne urządzenia do czyszczenia zębów. Mają okrągłe główki czyszczące i wykonują podczas mycia ruchy rotacyjne (okrężne, 2D) bądź rotacyjne połączone z pulsacjami (3D). Nowopowstałe szczoteczki elektryczne do zębów nazwano sonicznymi ze względu na ich sposób pracy, który jest związany emitowaniem fal dźwiękowych (w języku angielskim słowo „sonic” oznacza „dźwiękowy”). Takie szczoteczki mają podłużne końcówki dostosowane do wykonywania ruchów wymiatających.

Porównanie sposobu pracy

Aby sobie uzmysłowić, która szczoteczka jest lepsza, najlepiej porównać sposób czyszczenia zębów przez szczoteczkę elektryczną i soniczną. W tym celu wzięliśmy pod uwagę pięć najważniejszych parametrów. Więcej informacji oraz zestawienie popularnych modeli szczoteczek elektrycznych znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych

Szybkość pracy

Tutaj górą zdecydowanie są szczoteczki soniczne. Nawet najbardziej zaawansowane modele klasycznych szczoteczek elektrycznych w ciągu minuty są w stanie wykonać do 10 000 ruchów rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych. Szczoteczki soniczne w tym samym czasie wykonują do 96 000 ruchów wymiatających.

Rodzaj wykonywanych ruchów

Wiecie już, że szczoteczki elektryczne pracują z wykorzystaniem ruchów okrężnych. Ich głowica czyszcząca obraca się wokół własnej osi raz w lewo, raz w prawo, mechanicznie ściągając ze szkliwa bakterie. Szczoteczki soniczne działają inaczej – ich podłużna głowica czyszcząca nie kręci się, tylko subtelnie dociska włosie do zębów. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej docierać do miejsc trudno dostępnych, a przy tym minimalizuje ryzyko wystąpienia podczas czyszczenia podrażnień.

Głowica czyszcząca

Okrągła końcówka czy podłużna? Obie mają swoje atuty. Okrągła głowica czyszcząca jest w stanie doskonale otoczyć ząb z każdej możliwej strony, natomiast ta podłużna jednocześnie obejmuje nawet dwa, trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Dzięki temu mycie nią zębów charakteryzuje większa efektywność.

Technologia czyszczenia

W przypadku szczoteczek elektrycznych sprawa jest prosta – obmywanie zębów odbywa się poprzez mechaniczne ściąganie ze szkliwa naleciałości. Szczoteczki soniczne do mycia wykorzystują fale dźwiękowe. Dzięki nim, podczas czyszczenia w jamie ustnej zaczynają mieszać się ze sobą cząsteczki śliny, wody oraz pasty do zębów. Z takiego połączenia powstają drobne bąbelki myjące, które trafiają we wszystkie newralgiczne obszary, ściągając z nich bakterie. Sposób czyszczenia proponowany przez szczoteczki soniczne jest obecnie najbardziej rekomendowany przez stomatologów.

Funkcje dodatkowe

Współczesne szczoteczki zasilane akumulatorowo na wiele sposobów pomagają użytkownikowi myć zęby. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne dają możliwość skorzystania z od jednego do kilku trybów czyszczących, mają też zainstalowane czasomierze, które odmierzają właściwy czas mycia, czy czujniki siły nacisku, dbające o to, aby czyszczenie zębów było w pełni bezpieczne. Bardziej zaawansowane modele bywają także wyposażone w moduł Bluetooth, umożliwiający połączenie pracy szczoteczki ze specjalną aplikacją dostępną na smartfony.

Dla kogo szczoteczka soniczna, a dla kogo elektryczna?


W większości aspektów szczoteczki soniczne górują nad elektrycznymi, dlatego z pewnością urządzenia te można polecić osobom, które poszukują możliwie najskuteczniejszego i najwięcej oferującego sprzętu do pielęgnacji jamy ustnej. Ze względu na swoją delikatność, sprzęty soniczne będą stanowić też wyjątkowo ciekawą opcję dla osób, które mają wrażliwe zęby i dziąsła. Tego rodzaju urządzenia pomogą też zadbać o czystość przestrzeni pomiędzy zębami i zwalczyć kłopot nieprzyjemnego zapachu z ust.

Szczoteczki elektryczne są z kolei polecane osobom, które chciałyby zastąpić szczoteczkę manualną bardziej wygodnym przedmiotem do czyszczenia zębów. Ich koszt jest większy niż szczoteczek manualnych, ale za to nieco mniejszy niż urządzeń sonicznych, dlatego mogą dobrze się sprawdzić u wszystkich, którzy poszukują niezłej jakości, względnie niedrogiego sprzętu do czyszczenia zębów.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt