ARTYKUŁ PARTNERA
6 faktów o OC, które powinieneś znać
Ubezpieczenie OC jest, zgodnie z polskim prawem, obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. W tym tekście opowiemy Ci o 6 najważniejszych faktach związanych z polisą OC. Dzięki temu lepiej zrozumiesz charakter i zasadność wykupienia tego ubezpieczenia komunikacyjnego.
1. Wysokość składki, jest zależna od wielu czynników

Nad tą kwestią ubezpieczenia OC głowią się od wielu lat klienci w całej Polsce. W jaki sposób jest wyliczana składka? Co wpływa na jej wysokość? Dzisiaj wiemy już nieco więcej i jasne jest, że za kalkulacją składek stoi tajemniczy algorytm. Został on zaprogramowany w taki sposób, by analizować dane o kierowcy oraz pojeździe i na ich podstawie proponować rozwiązania. Tutaj dowiesz się więcej o tym, w jaki sposób wyliczana jest składka OC: https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/.

2. Za brak OC grozi kara finansowa


W związku z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC, za brak ważnej polisy ustawodawca przewidział kary finansowe. Wysokość grzywny jest zależna od tego, jak długo dany kierowca lekceważył obowiązek ubezpieczeniowy i nie objął ochroną pojazdu. Dla samochodów osobowych stawki w 2020 roku prezentują się następująco:

Do 3 dni – 1040 zł
Od 4 do 14 dni – 2600 zł
Powyżej 14 dni – 5200 zł

3. OC jest przypisane do samochodu, a nie pojazdu

Ten błąd myślowy jest bardzo często popełniany przez kierowców, którzy mają więcej niż jeden samochód. Otóż można spotkać się z poglądem, że jedna polisa wystarczy, by ochronić wszystkie pojazdy. Tak byłoby tylko w przypadku, gdyby OC było przypisane do kierowcy. Prawo jednak mówi inaczej i każdy pojazd musi być ubezpieczony oddzielnie osobną polisą.

4. OC chroni zarówno ofiary, jak i sprawców

Polisa OC powstała po to, by z jednej strony ofiary niebezpiecznych zdarzeń otrzymały pomoc finansową, a z drugiej, by sprawcy nie wymigali się od odpowiedzialności niewypłacalnością. W sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowań oraz napraw uszkodzonych pojazdów. Dzięki temu nie zbankrutujesz. Dobrym przykładem, kiedy OC zadziałało, jest niedawne zdarzenie w Piszu.

5. Każda polisa OC chroni tak samo


To ustawa precyzyjnie określa zakres ochrony, jaki ma gwarantować ubezpieczenie OC. Nie ma więc sensu przepłacać, ponieważ każde towarzystwo zapewni Ci ten sam zakres ochrony. Skup się raczej na renomie oraz opiniach o konkretnej firmie.

6. OC najlepiej kupić w Internecie

W obecnej sytuacji Internet jest najlepszym miejscem na zakup ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że podczas zakupów online nie musisz wychodzić z domu i narażać się na zakażenie koronawirusem. Drugim atutem jest możliwość skorzystania z ogólnodostępnych i w większości darmowych kalkulatorów OC/AC. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji, by system po chwili przedstawił Ci listę ofert ubezpieczeniowych skrojonych specjalnie pod Twoje potrzeby. Więcej na temat ubezpieczeń i dostępnych metod płatności przeczytasz tu: https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt