REKLAMA
Data dodania: 30.10.2009  |  wyświetlenia: 6547
Rewolucje w prawie jazdy
Rewolucje w prawie jazdy
Wyższe opłaty za kursy i wydanie dokumentów to nie jedyne zmiany jakie czekają kierowców. Stopniowo będzie zmieniała się tez formuła egzaminu panstwowego a kierowców czeka dwuletni okres próbny.

Od 1 stycznia więcej zapłacimy przede wszystkim za kurs prawa jazdy. I tu ceny mogą wzrosnąć nawet o 200-300 zł. Wszystko dlatego, że z nowym rokiem do ceny szkolenia doliczony zostanie 22 procentowy podatek VAT, z opłaty którego szkoły nauki jazdy dotychczas były zwolnione.

To nie jedyne kosztowne dla nowych ale i dla obecnych kierowców zmiany. Resort infrastruktury planuje pierwszą od 2002 roku podwyżkę opłat za wydanie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Nowelizacja zakłada podwyższenie ceny za wydanie prawa jazdy o 12 zł. A więc zamiast 70 zł zapłacimy 82 zł.

Egzamin na prawo jazdy nabierze bardziej praktycznego charakteru
Ministerestwo Infrastruktury przewiduje także podniesienie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego. W tym przypadku cena wzrośnie o 5zł i wyniesie 53zł. Zmiany proponowane przez resort zaczną obowiązywać od po 14 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Oprócz zwiększenia kosztów finansowych rozszerzyć ma się też forma zdawania egzaminu państwowego. Aby zostać do niego dopuszczonym kandydat będzie musiał przejść badania psychotechniczne. Sam egzamin ma nabrać charakteru bardziej praktycznego niż teoretycznego. A z czasem pytania testowe mają zostać zastąpione symulacjami komputerowymi.

Resort przyjrzał się też uważniej statystykom policyjnym, z których wynika, że sprawcami największej ilości tragicznych wypadków są kierowcy w wieku 18-24 lata. Nowe przepisy mają wprowadzić dla nich tak zwany okres próbny, który potrwa dwa lata.

Jednym z elementów okresu próbnego ma być trzygodzinne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz kurs na tzw. płytach poślizgowych. Celem szkolenia ma być uzmysłowienie kierowcy jakie sytuacje mogą na niego czekać przy trudnych warunkach na drodze.

Przez siedem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie musiał poruszać się pojazdem oznaczonym specjalnym znaczkiem - najprawdopodobniej zielonym liściem. Projekt ustawy przewiduje też, że jeśli kierowca w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia, straci prawo jazdy.

Ministerstwo infrastruktury szacuje, że wprowadzone zmiany w przepisach wpłyną na zmniejszenie wypadków z udziałem młodych osób o 20 procent.

Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt