Data dodania: 01.06.2011  |  wyświetlenia: 5423
Więcej praw dla rowerzystów
Więcej praw dla rowerzystów
W związku z coraz większą liczbą jednośladów na polskich drogach ustawodawca postanowił rozszerzyć zakres przysługujących im praw.
21 maja weszły w życie zapisy nowej ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Najważniejszą zmianą jest zniesienie zakazu jazdy chodnikiem w przypadku złych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, grad, mgła, silny wiatr) oraz gdy rowerzyście towarzyszy dziecko do 10 roku życia.

Wśród praktycznych dla rowerzystów modyfikacji znalazły się takie rozwiązania jak możliwość jazdy obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu, poruszanie się na skrzyżowaniach środkowym pasem ruchu, zamiast po jego prawej stronie.

Nowe przepisy wymagają też uświadomienia kierowców, gdyż jadąc drogą rowerową wzdłuż ulicy, rowerzysta może przestać śledzić ruch aut skręcających w prawo i przecinających jego tor jazdy, teraz to kierowca musi ustąpić mu drogi.

Kierujący jednośladem mogą wyprzedzać wolno jadące samochody (auta stojące w korku) z prawej strony. Niewątpliwie ułatwieniem komunikacji dla rodziców - rowerzystów jest pozwolenie na przewóz dzieci w przyczepkach połączonych z rowerem.
Opinie i komentarze
Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt