REKLAMA
Data dodania: 29.11.2023
Premiera publikacji za nami
Czy macie już najnowsze wydanie Znad Pisy?
24 listopada odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Muzeum Ziemi Piskiej.
Prezentacja najnowszego numeru „Znad Pisy”, premiera filmu prezentującego gawędę mazurską Dietmara Serafina z cyklu „Mazurskie Płomyki”, wykład Piotra Szatkowskiego i koncert Adama Struga to wszystkie elementy, które złożyły się na całość spotkania zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej.


Muzeum Ziemi Piskiej wróciło do rocznego cyklu wydawania kolejnych numerów pisma „Znad Pisy” i w ubiegły piątek oddało w ręce Czytelników najnowsze opracowanie. Pod okiem dr Anety Agnieszki Karwowskiej, redaktor naczelnej i dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej pracowało kilkunastu autorów. Publikacja sygnowana numerem 29 znów jest zbiorem ciekawych artykułów traktujących o mało znanych wątkach historii naszego miasta i regionu oraz ich mieszkańcach, którzy na przestrzeni wieków stawiali czoła różnym wyzwaniom. Warto znać ich dorobek i czerpać z niego, by razem kreować naszą wspólną przyszłość.

Przekonywała o tym podczas spotkania dr Aneta Agnieszka Karwowska, kładąc tym razem nacisk na pamięć o ostatnich żyjących wśród nas Mazurach. Ich tożsamość oparta na ludowości, wierzeniach i gwarowym języku jest dzisiaj coraz bardziej zapomniana, ale warto ją upowszechniać i kultywować. Nawiązał do tego w swoim wystąpieniu także Piotr Szatkowski. Młody naukowiec spotyka się z żyjącymi w regionie Mazurami i podejmuje wiele działań promujących ich język oraz kulturę. Swoje zainteresowania badawcze przybliżył zebranym w wykładzie pt. „Niedostrzega(l)ni sąsiedzi? Potomkowie dawnych Mazurów - relacja z badań terenowych”. Jego artykuł w najnowszym numerze „Znad Pisy” jest analizą języka gawęd autorstwa Dietmara Serafina, który napisał około 300 felietonów w gwarze mazurskiej.
W trakcie spotkania premierę miał pierwszy film z cyklu „Mazurskie płomyki”, nowego projektu realizowanego przez Muzeum Ziem Piskiej – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Zekranizowaną gawędę pt. „O zmorach i ich zwalczaniu” można obejrzeć na muzealnym kanale w serwisie You Tube. Do tej pory nagrania Dietmara Serafina w formie audio prezentowane były w tylko w sali etnograficznej Muzeum Ziemi Piskiej.
W części artystycznej odbył się koncert pt. „Pieśni leśne i leśmiany”. Na scenie w towarzystwie muzyków zaprezentował się Adam Strug. Artysta przyszedł na świat w naszym mieście, ale to jego jedyny piski wątek w życiorysie. Aż do piątku… Energia i otwartość muzyka oraz jego warsztat i głęboki sens prezentowanych utworów sprawiły, że koncert pięknie wpisał się w klimat wydarzenia.


Muzealne spotkanie znów cieszyło się rekordową frekwencją.


Najnowszy numer „Znad Pisy” można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Piskiej w cenie 45 zł. Z myślą o dużej grupie odbiorców mieszkających w różnych częściach naszego kraju i świata prowadzona jest także sprzedaż wysyłkowa. Zamówienie należy złożyć mailowo na adres: mzppisz@wp.pl.
Opinie i komentarze

Komentarze (7)

Dziś -5 stopni Celsjusza, nawet jakby było +30 stopni celsjusza nic by nie zmieniło to w moim życiu, bo i tak jestem berobotny, a ściślej mówić jest pasożytem co żeruje na zdrowym społeczeństwie...

Dziś na zewnątrz - 6,5 stopnia. Na PDKu nie ma dachu. Dyrektor Sobiech podpisała aneks do umowy, w którym zmieniony jest termin wykonania między innymi "montarz wind" i " kładzenie podług" do 23.12.2023 roku. Ten mróż i brak dachu jak rozumiem zachęca do na przylkad ' kładzenia podług".

Trzeba utracić rozum, aby obwiniać inwestora o niedotrzymanie terminu.

Uważajcie na tego karła, on okrutnie z rusznicy strzela

Na Boga, trzymajta mię, bo koszula znowu w strzępy pójdzie!

Trzeba utracić rozum żeby podpisać umowę z takim terminem. Podpisane były dwie umowy z absurdalnymi terminami zakończenia inwestycji. Podpisał je inwestor po uzgodnieniu i wyrażeniu zgody burmistrza. Pełna zgoda trzeba było utracić rozum nikt o zdrowych zmysłach tego by nie zrobił.

Wcześniej ta impreza była na wielkiej scenie PDKu robiona. Nawet muzeum nie uwierzyło w brednie Szymborskiego o terminie otwarcia PDKu. Nie czekali dłużej na jego obiecanki.

ja mam, ale nie wiem czy radni powiatowi mają..? Może radny Borak nie ma...

Twoje miejsce pod latarnią, CIEPŁY.

Czy w najnowszym numerze jest coś o problemach na budowie PDK?

Dachu na PDKu nie ma, a miał być on oddany mieszkańcom do użytku 23 grudnia na gwiazdkę.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt