REKLAMA
Data dodania: 26.10.2023
Działania Piskiej Pozycji Ryglowej
Cmentarz żydowski w Piszu został oznakowany
25 października zaprezentowano oznakowanie piskiego cmentarza żydowskiego.Po wielu dniach przygotowań przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa zakończyliśmy kolejny etap przywracania do krajobrazu kulturowego naszego miasta pamięci o piskich żydach oficjalnie prezentując oznakowanie piskiego cmentarza. - mówią członkowie Stowarzyszenia Piska Pozycja Ryglowa w Piszu - Nie jest to koniec prac na cmentarzu przy ulicy Parkowej- jeszcze wiele elementów macew czeka na odnalezienie i umieszczenie ich w lapidarium.W uroczystości, oprócz zaproszonych gości, wzięły udział dzieci, które uczestniczyły wcześniej w warsztatach edukacyjnych, mających przybliżyć dzisiejszym mieszkańców Pisza kulturę i tradycję żydowską oraz historię piskich Żydów.

Fot. UM Pisz
Opinie i komentarze

Komentarze (29)

ale tu podleców szmalcowniczych w tym chrześcijańskim Piszu, sztafeta z wąsikiem.

To ma być lapidarium, przynajmniej tak wynika z zapowiedzi organizatorów. A czym zasłużyli się "piscy" żydzi w historii tut. ziem ? Skąd zwieziono tak wielkie ilości kamienia, przy czym niektóre tablice są nowiutkie. Aktualnie, niektórzy do Polski chcą ściągnąć ludzi pochodzenia arabskiego, prawdopodobnie także do Pisza. Gdzie zostaną ulokowani ? Po co sobie robić problemy.

Wystarczy spojrzeć na historię tej nacji, oprzeć się na faktach i wyciągnąć wnioski, a wtedy zobaczycie kto ma największe wpływy na świecie i do tego nie wolno ich krytykować, bo zaraz straszą sądem, więc pytam się gdzie jest wolność słowa, o którą tak walczyliśmy i się nią chełpimy po 1989. I nie chcę tu nikogo obrażać, po prostu stawiam pytanie, gdzie jest prawda i obiektywizm w ocenie rzeczywistości? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie zanim napisze tu jakikolwiek komentarz. Pozdrawiam czytelników i Pana Krzysztofa.

A czy teraz po 1989 roku byla jakas wolnosc slowa,prawda i obiektywizm?

Nie chodzi o to czy była czy nie było wolności słowa, Mainstream tak twierdzi, a tu chodzi o kontekst. Covid i wojna na Ukrainie pokazały, że wolność słowa w Polsce to mrzonka.

Tak jest,propagantowe klamstwa to glowna bron "mainstreamu",opanowane przez wiadomo kogo.

Z tym " cmentarzem żydowskim" to jakaś enigma. Zamiast choćby w artykile podania linku do strony internetowej to na kamieniu umieszczony jest QR kod. Dlaczego trzeba się udać do kamienia a nie ma informacji w necie? Ja rozumiem, że Piska Pozycja Ryglowa nie zamawiała/ płaciła za kamień. Ale czy nie można było powiedzieć, że jakaś informacja w necie mogła by być?

Zastanawiam się skąd znalazło się w tym miejscu tyle płyt z nagrobków żydowskich? W miejscu tym nie przypominam sobie istnienia jakiegokolwiek miejsca pochówku. Znam wiele miejsc malutkich cmentarzy czy nawet mogił w okolicach Pisza i lasach puszczy Piskiej. O lokalizacji tego cmentarza nigdy nie słyszałem i nie wiedziałem. Może się mylę? Jeszcze raz powtarzam lokalizacja tego cmentarza jest dla mnie wielką niewiadomą. Tym bardziej, że zabudowania mieszkalne ludności żydowskiej znajdowały się w okolicy mostu kolejowego w miejscu gdzie stoi element starej konstrukcji mostu. Było to bodajże trzy rodziny, które w 1933 lub 1935 roku zostały wysiedlone z terenu miasta.

Naród wybrany, nawet w obecnych czasach. Na Ukrainie prawa człowieka i pokrewne są łamane przez Rosjan, natomiast w Palestynie nie są łamane przez Żydów. Na Ukrainie popełniane są zbrodnie przeciwko ludzkości, zaś w Palestynie nie. Tak uważa pół świata, natomiast druga połowa zupełnie inaczej. Sytuacja identyczna, dlaczego jesteśmy manipulowani przez niby cywilizowany świat.

Ty się tam znasz... Profesorek

Pieniądz rządzi światem, a naród wybramy i jedyny sprawiedliwy pieniądze ma. Dla nich Jerozolima jest stolicą Izraela. Jerozolima do której prawa nie mają. Jerozolimę uznają tylko Stany Zjednoczone. Ciekawe dlaczego :P

Ale mata fajnie piszaki, miło popatrzeć jak się żreta.

Jak by w kolnie była taka strona jak piszanin to też byście się żarli to po pierwsze a po drugie niewiem czy 15% tej ludności z bkl obsługuje internet

Ja ***,niedlugo sie okaze,ze Pisz zalozyli zydzi i bedzie jak w Palestynie.

Do mojego wpisu poniżej. Powinien rozpoczynać się "Co wspólnego ma katolik z komentarzem?..." Przepraszam za błąd techniczny

Co wspólnego katolik z komentarzem? Każdemu w tym kraju można się wypowiedzieć na każdy temat. I czy to będzie katolik, prawosławny, greko-katolik czy jeszcze innego wyznania dla mnie niema to najmniejszego znaczenia. Interesuje mnie tylko jego zdanie na dany temat. I tyle w temacie.

Czyli komentarz A.H też ci pasuje?

O Piszu są monografie, poczynając od wydanej w 1970 roku: " Pisz, z dziejów miasta i powiatu" . Czy jest tam wzmianka o cmentarzu żydowskim? Czy jeden z pracowników PPR nie pracuje w Muzeum? Pamiętam, że na początku lat 2000 jacyś Żydzi zwrócili się do Gminy i otrzymali odpowiedź odmowną. Muszę poszukać, było to prawdopodobnie w Gazecie Piskiej

Oczywiście większość piszących komentarze to katolicy?

Powstaje pytanie kto za to płaci i czemu Polacy?

ZYDY ahahahhs żydy hahahaahahahahahahahahahahaahahahahahahahahah maklerzy na world street to żydy ,wszędzie żydy a żydy takie poszkodowane to są dopiero zydy a gdzie mowa i pomordowanych mymeczonuch Polakach ?

Wszystko co związane jest z historią w moim odczuciu jest słuszne.Lecz obawiam się że pomniki ,które mają przypominać są budowane bez przemyśleń i dla poklasku czy też zaistnienia osób w mediach społecznościowych. Warto by było zadać pytanie,czy osoby decydujące o powstaniu pomników wezmą odpowiedzialność nad ich estetyką i utrzymaniem w czystości by nie straszyły ?

Nie wiesz co piszesz

Rozumiem śmieszki o dachu, ale to co tutaj się wyprawia to już jawny antysemityzm, czy jest tu jakiś moderator?

Antysemityzm to ty masz w głowie a gdzie masz antysemityzm jak zydony mordują Palestyńczyków i zabrali im ziemię ? Znawco żydowski

Piszę, do Andrzejs ale też może przeczytać. Sądzę, że przeczucie cię nie myli. To moim zdaniem nie jest cmentarz. Czy widzi ktoś Rabina? A przecież na cmantarzu powinien być. Druga sprawa, tak jak Żydzi oznaczają miejsce pochówku kamieniem tak Chrześcijanie krzyzem. To jest nagromadzenie kamieni tak jak nagromadzenie krzyży. Po co piska pozycja ryglowa w to weszła?

To nie Żydzi a Chazarzy. Mordy rytualne Jydków na polskich porwanych dzieciach. A wy im pomniki za szekle restaurujecie ? O Wy tempaki i nieuki. Żydzi to lichwa, porwania, pornobiznes, handel organami, seks z nieletnimi - wszystko na masową skalę. Owórz oczy kanalio !!!

ZAORAĆ i ZNISZCZYĆ BEZPOWROTNIE !!!! Pamięć o żydach wymazać.

Narodu żydowskiego NIGDY NIE BYŁO. O tym Pisze Szlomo Sand - "jak wymyślono naród żydowski"

NIEUKI JESTEŚCIE, bez własnej tożsamości - przyjmujecie inną obcą. I co jak się modlicie nad mordercami Chrystusa ? Czy tylko udajecie ? Dziś nagrobki, jutro synagoga, pojutrze kamienice, a po pojutrze będziecie na bruku z palcem w d..... tak was nieuki jydki podejdą.

Mordercy Palestyńskich dzieci - Kainici. Jak wam nie wstyd kanalie !!!!!

Istotne by postrzegać człowieka przez pryzmat jaki jest a nie kim jest

Hahaahha Żydówce pazerne ,chciwusy !!TYLKO WOLNA PAKESTYNA !!Wolna Palestyna !!Wolna Palestyna ! WOLNA PALESTYNA !! HAMAS ROBIC SWOJE ROBICIE ROBOTE !! ZYDY ATAKUJA SZPITALE PO 500OSOB ZABIJAJA TO SKLADAJA NA HAMAS CO ZA przekupne śmierdziele kłamliwe media!!Tylko Wolna Palestyna !

To ,że na początku lat 30 XX wieku w Piszu byłą gmina Żydowska to jest raczej powszechnie znane. Natomiast o cmentarzu żydowskim na terenie miasta czy też okolicy nie słyszałem. Zastanawiam się czy aby ten cmentarz nie jest obecnie robiony na siłę. Mój ojciec na tereny tzw. odzyskane przybył wczesną wiosną 1947r. Mieszkał i pracował wśród mazurów i razem z mazurami oraz z ludźmi, którzy określali się jako mieszkańcy pochodzenia niemieckiego. Niektórych tych ludzi i ja znałem i pamiętam. Ostatnie osoby wraz z rodzinami wyjechały na tzw. zachód na początku lat 70 XX wieku. Jakoś sobie nie przypominam, żeby kiedykolwiek była mowa o Żydach przedwojennych w mieście Pisz a tym bardziej o cmentarzu żydowskim. Dla mnie cmentarz żydowski a tym bardziej jego lokalizacja przedstawiona dzisiaj stanowi znak zapytania. Może nie wszystko znam? Może nie wszystko wiem? Postaram się pozyskać więcej informacji na ten temat w materiałach archiwów dostępnych.

Czyż nie powinno się kultywować narodowe tradycje, w tym antysemityzm?

Nie zaprosili dyżurnego historyka Waldiego?

Z jakich powodów Żydzi nie chcą zwrócić ziem i nie pozwalają na utworzenie Palestyny ? Kiedyś, gdy część Polaków walczyła o powstanie państwa polskiego, dla Rosjan i Niemców też byli terrorystami. Żydzi stracili w moich oczach; nie pozwalają na dostarczanie pomocy humanitarnej, w czasie wielkiego głodu i śmierci ok.3 tysięcy palestyńskich dzieci. Dla porównania w Ukrainie przez ponad rok zginęło kilkaset dzieci, gdy w Strefie Gazy w ciągu kilkunastu dni ok. 3 tysięcy, a końca wojny nie widać.

Zydowskie scierwa wszedzie gdzie sa tam gina ludzie .....

No i widziszRumun jaki jestes nie wychowany i do tego calkowity antysemita.

To teren dawnych Prus Wschodnich. Polacy tu nie rządzili. Wystarczy przeczytać " Na tropach Smętka". Sądzę, że to Niemcy aryjskiego pochodzenia wywieźli do obozów Niemców żydowskiego pochodzenia. Co ta współpraca piskiej pozycji ryglowej daje z muzeum Polin?

Nie rządzili, ale mieszkali (okupacja). Chyba książkę znasz tylko ze słyszenia. Proponuję przeczytać.

Przeczytaj mój zapis i zrozum go. Podpowiem ci, że " Na tropach Smętka " to 1935 rok. Po drugie Żydzi w okupację tu nie mieszkali.

Czy nasz piski Rumun ma trochę wstydu i oszczędzi takich przykrych słów przy tak pięknej uroczystości. To chaniebne wiązać PDK z taką chwilą. Ale jakie wychowanie z młodu tak zostaje na starość. Nie pozdrawiam Pana , panie Rumun.

przepraszam za błąd "hańba" winno być.

A gdzie dyżurny historyk waldek i wstęga? Skandal

Skandalem jest brak dachu na PDK, kiedy minął już termin oddania budynku do użytkowania.

Do psychuszki idź pajacu z demencją

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt