REKLAMA
Data dodania: 26.09.2023
O miejscach kultu pogańskiego dyskutowano w Muzeum Ziemi Piskiej
O ciekawych wynikach badań historycznych nad miejscami kultu pogańskiego dawnych Prusów w okolicach dzisiejszego Pisza mówił w piątek w Muzeum Ziemi Piskiej dr Robert Klimek. Spotkanie było zapowiedzią kolejnego numeru „Znad Pisy”, który ukaże się jesienią.

Spotkanie zatytułowane „Domniemane miejsca kultu pogańskiego w okolicach dzisiejszego Pisza w źródłach, na starych mapach i podaniach ludowych” było podróżą w czasy, gdy dawni mieszkańcy tych terenów czcili bóstwa zaklęte w drzewach, wodach mazurskich jezior i trudnych do wyjaśnienia zjawiskach. Część informacji na ten temat zachowało się tylko w formie podań i legend, ale inne mają swoje potwierdzenie na przykład w kartografii, gdyż zostały zaznaczone na pierwszych mapach ilustrujących region.

Dr Robert Klimek przygotował ciekawy artykuł na ten temat do najbliższego numeru Znad Pisy, a w piątkowy wieczór zreferował go w trakcie spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – W swoim wystąpieniu mówił o początkach wsi Drygały i pobliskiej rzeczce Święcek, legendzie o królu sielaw z Mikołajek, jeziorze Pogubie, której toń uznawano za siedlisko pogańskiej bogini czy relacjach rybaków, mających złe doświadczenia z wyspą Czarci Ostrów na Śniardwach.

Dr Robert Klimek nawiązał także do obiektów i miejsc, które w przeszłości błędnie były wiązane z kultem pogańskim. O ile kamienna baba z Wejsun została już „odczarowana”, bo pierwotnie pełniła ona funkcję znaku drogowego, to sporo nieścisłości jest w przypadku świętego lasu w Długim Kącie. Olsztyński historyk jest zdania, że to raczej element neopogaństwa, które w XIX wieku było dość powszechne w regionie.


Nowy numer „Znad Pisy” z artykułem dr. Roberta Klimka i innymi ciekawymi materiałami ukaże się 24 listopada.

Opinie i komentarze

Komentarze (3)

Następnym razem wybiorę się i ja. Bardzo fajne te spotkania, które organizuje Pani Aneta. Super gratulacje

kiedys to bylo

nawpierniczali sie jak szamanie

i szukali obiektow kultu

Mogli dać Waldka Bryndę żeby się powymądrzał.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt