REKLAMA
Data dodania: 22.05.2022
Archiwalne mapy na wyciagnięcie ręki
Wernisaż i folkowe „Sploty” atrakcją piskiej Nocy Muzeów
20 maja w piątkowy wieczór odbyła się Noc Muzeów organizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy otwarcia wystawy archiwalnych map i późniejszego koncertu powinni wspominać wydarzenie przez długie tygodnie.
Program piątkowych atrakcji odpowiadał randze corocznej akcji, odbywającej się w maju przy okazji obchodów Dnia Muzealnika.


O godz. 20 odbył się wernisaż wystawy. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”, składającej się z ponad 30 opracowań kartograficznych z całej Europy.


Spotkanie poprowadził historyk dr Robert Klimek, który kolekcjonuje archiwalne mapy prezentujące nasz region i z pasją przybliżył zebranym etapy rozwoju kartografii, pokazał przekłamania na zabytkowych mapach i wskazał na prawdziwe perełki – mapy, na których po raz pierwszy zaznaczone zostały tereny zamieszkiwane przez plemiona Galindów i Jaćwingów, czy opracowania, gdzie na terytorium obecnej Polski wskazano miejsce zamieszkania Troglodytów.


Historyk wskazał także różnice w przygotowywaniu map przez kartografów angielskich, francuskich czy niemieckich, omawiając techniki tworzenia dawnych map. Sporo uwagi poświęcił mapie, która została oznaczona przez drukarnię znakiem wodnym, by zabezpieczyć wydanie przed … kradzieżą. Zebrani z zainteresowaniem poszukiwali wśród prezentowanych zbiorach Johanisburga i okolicznych miejscowości, rzeki Pisy oraz z innych charakterystycznych elementów regionu.


Drugą część uroczystości wypełnił koncert pt. „Ja myślała, że to słońce wschodzi”. Na scenie zaprezentował się zespół „Sploty”, a uczestnicy muzealnych wydarzeń mogli rozpoznać Małgorzatę Makowską i Annę Brodę, które koncertowały już na zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej.


Niespodzianką od „Splotów” przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów było premierowe wykonanie piosenki o Piszu, nieco odbiegającej od głównego tematu spotkania, ale pięknie oddającej duszę naszego miasta, które może być „domem na resztę dni”. Tekst i muzykę napisała Anna Broda, zafascynowana atmosfera koncertu w Piszu podczas inauguracja obchodów 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej w 2019 r.

Źródło: MZP
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt