REKLAMA
Data dodania: 28.07.2020  |  wyświetlenia: 1247
Piotr Mitzner laureatem Orfeusza 2020
Fot. facebook/piotrmitzner
W Leśniczówce Pranie wręczono tegoroczne Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2019 został Piotr Mitzner za tom Siostra wydany przez Wydawnictwo tCHu.
W laudacji na cześć laureata Orfeusza Antonii Libera powiedział - Poezja Piotra Mitznera zachwyca prostotą wyrazu i lapidarnością, czasami na granicy aforystyki dorównującej konceptom werbalnym Leca. Urzekają gry słów o podobnych brzmieniach i wieloznaczności wydobywane z pospolitych zwrotów. Fascynujące są senne obrazy lub kreacje wyobraźni – tajemnicze, mroczne, czasami w poetyce koszmaru. Głęboko poruszający jest wreszcie smutek wynikający z braku złudzeń, daremnie rozpraszany argumentacją stoicyzmu, i elegijny ton zwątpienia, przeczucia absolutnego kresu bądź niemożności „wydobycia się z bytu”. Świetna, krystaliczna poezja – do wielokrotnej lektury. Godna zapamiętania i noszenia w sercu jako gorzkie remedium na udrękę istnienia, zagadkę przemijania i grozę nicości.
Nagroda ORFEUSZA to 25 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetka autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureat ORFEUSZA Mazurskiego otrzymał  5 tys. zł. Jednym z gości gali wręczenia nagród był Jarosław Sellin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Stanisław Raginiak za tomik Moje Crow River opublikowany przez Wydawnictwo Horyzont Idei. Po raz trzeci w historii nagrody przyznano też Orfeusza Honorowego – tym razem pośmiertnie Andrzejowi Strumille za tomik 69 wydany przez Galerię Strumiłło. Nagrodę odebrała córka, Anna Strumiłło.

W przygotowanej na cześć laureata Orfeusza Honorowego laudacji juror Bronisław Maj porównał zmarłego w kwietniu Andrzeja Strumiłłę do Orfeusza:  „(…)prawdziwy Orfeusz, gotujący się już do wstąpienia w „Drugą przestrzeń”, ale przecież cały jeszcze po tej stronie, jakby wciąż odwracający się, by jeszcze raz, zachłannie i czule, objąć spojrzeniem ten świat, swoje życie, Eurydykę, i wszystko, co jest tutaj. Ale z równą ciekawością i miłością spogląda ten Orfeusz – przed siebie, pyta, wyobraża sobie, co jest „po tamtej stronie”. Orfeusz zatrzymany na chwilę - „pomiędzy”, na granicy światów. I na oba te światy patrzy olśniony, urzeczony, zachwycony. Mówi nam o tym – najprościej, spokojnie i cicho. Każdy z Sześćdziesięciu Dziewięciu wierszy jest krystalicznie czysty, każdy to zaledwie kilkanaście słów – najważniejszych, niewinnie najprostszych.”

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród  zwyciężyła Agnieszka Herman, autorka tomiku Tło. Spotka się ona z czytelnikami w Praniu na jesiennym wieczorze autorskim. 

Uroczystość była częścią Letniego Sezonu Artystycznego, który w kameralniejszych warunkach niż co roku (wymuszonych przez epidemię), z ograniczoną ilością widzów, odbywa się w leśniczówce Pranie.

Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki Topos, Radio Olsztyn, Radio Białystok, i Gazeta Olsztyńska.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt