REKLAMA
Data dodania: 01.07.2019
Debiutujący w Kazimierzu Dolnym piski zespół sięgnął po sukces
Uciesne Kamratki wyśpiewały III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu
Sukces zespołu Folkbabeczki vel Uciesne Kamratki na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
W dniach 28 – 30 czerwca 2019 r. w Kazimierzu Dolnym odbył się 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wśród ponad 800 artystów ludowych z 16 województw znalazły się nasze lokalne dziewczyny.

Emilia Markowska, Lucyna Babińska, Agnieszka Kulikowska, Małgorzata Jermacz i Anna Zaborowska wystąpiły tym razem jako Uciesne Kamratki.

Konkurencja ogromna  - 20 Kapel, 32 Zespoły Śpiewacze, 14 Instrumentalistów, 27 Solistów Śpiewaków oraz 28 grup w konkursie „DUŻY - MAŁY” , ale występy sceniczne to chleb powszedni reprezentantek z Pisza.
W głębi duszy marzyłem o III miejscu gdyż widziałem konkurencję - komentuje kierownik zespołu Mariusz Trupacz - Poziom niesamowicie wysoki i wyrównany z mocnymi regionami z Podkarpacia, Mazowsza i Góralszczyzny.
Komisja doceniła starania tych wykonawców, którzy w swych prezentacjach wykazali troskę o autentyczny język regionalny, regionalne stroje oraz  archaiczne instrumentarium.


Uciesne Kamratki zaprezentowały trzy utwory z repertuaru pogranicza mazursko-kurpiowskiego zdobywając wymarzone III miejsce. To ogromny sukces debiutującego w Kazimierzu zespołu. Dwa lata wcześniej Emilia Markowska przecierała tam szlaki zdobywając jako solistka również III miejsce.
Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej - mówili członkowie komisji konkursowej.

Oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznano nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tysięcy złotych. Laureatki III miejsca otrzymały dyplomy i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt