REKLAMA
Data dodania: 16.09.2009
Dożynki wróciły do Pisza
Dożynki wróciły do Pisza
W niedzielne popołudnie rolnicy i mieszkańcy Gminy Pisz dziękowali za tegoroczne plony i prosili o urodzaj na przyszły rok. Ostatnie dożynki gminne w Piszu odbyły się 23 lata temu.

W niedzielne popołudnie rolnicy i mieszkańcy Gminy Pisz dziękowali za tegoroczne plony i prosili o urodzaj na przyszły rok. Ostatnie dożynki gminne w Piszu świętowano 23 lata temu.

Sołtysi dzielili się chlebem z gośćmi i publicznością
Po Mszy Świętej Dożynkowej, która odbyła się w kościele Jana Chrzciciela, barwny korowód dożynkowy, przeszedł przez miasto na Plac Targowy, gdzie odbywała się główna uroczystość.

- To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję - wierszem przywitał zebranych burmistrz Pisza Jan Alicki i podziękował sołectwom za przygotowanie wieńców dożynkowych.

- A więc! Poloneza czas zacząć - na to hasło do tańca rozpoczynającego obrzęd dożynkowy ruszyli między innymi wicestarosta Marek Wysocki oraz prowadzący imprezę: Mariusz Trupacz i Grażyna Leszczyńska, wiceburmistrz Pisza. Tańcem uhonorowano ciężką pracę rolników.

Kiedy wniesiono wieńce dożynkowe, prowadzący krótko przedstawili zebranym istotę dożynek. Delegacja Sołectwa Rostki symbolicznie przekazała wieniec dożynkowy na ręce burmistrza i starosty piskiego. Starostowie dożynek Hanna Modzelewska, sołtys Rostek i Stanisław Muras, sołtys Ciesiny wręczyli 
gospodarzom dożynek chleb z tegorocznych plonów.

Polonez rozpoczął obrzęd dożynkowy
Na koniec części oficjalnej Jan Alicki przekazał mieszkańcom Gminy Pisz odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Odznaczenie "Zasłużony dla Rolnictwa" orzymali: Krzysztof Przybyłek, Mirosław Zadroga, Kazimierz Kuliś i Krzysztof Grala.

W części rozrywkowej wydarzenia zaprezentowały się zespoły ludowe i biesiadno-weselne. Mieszkańcy Gminy mieli okazję skosztować swojskiego jadła, które sprzedawały sołectwa na swoich stoiskach, za symboliczną kwotę. Zainteresowaniem publiczności cieszyły się także konkursy sprawnościowe.

Za najładniejszy wieniec dożynkowy uznano wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Zdory. Hejdyk nagrodzono w konkursie na "Najładniejsze stoisko".

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt