Data dodania: 26.06.2015  |  wyświetlenia: 2955
Mieczysław Rak oficjalnie Zasłużonym dla Miasta Pisz
W Piskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja połączonych organów - Rady Miejskiej i Rady powiatu Piskiego. Nietypowe miejsce wybrano ze względu na jej uroczysty charakter. Uroczystość zorganizowano w związku z obchodami 370 rocznicy nadania praw miejskich dla naszego miasta i 15 lecia współpracy powiatu piskiego z niemieckim powiatem Schleswig-Flensburg.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie tytułu zasłużony dla miasta Pisz dla Mieczysława Raka. Tytuł ten został przyznany podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Piszu na wniosek Burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego.

Mieczysław Zygmunt Rak jest związany z Piszem od 1957 r., kiedy to rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Piszu jako nauczyciel fizyki. W 1960 r. został powołany do pracy w Liceum Ogólnokształcącym w charakterze nauczyciela astronomii. W latach 1962-1966 był nauczycielem fizyki w Liceum Medycznym Pielęgniarstwa w Piszu oraz w Wojskowym Liceum Wieczorowym dla Pracujących w Orzyszu. W roku 1963 został powołany na zastępcę dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. W roku 1965 zostaje powołany na stanowisko dyrektora w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Piszu. W latach 1967-1969 pełnił obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, gdzie od 1970 r. pracował również jako nauczyciel fizyki. W lipcu 1972 r. jako nauczyciel dyplomowany Liceum Ogólnokształcącego w Piszu otrzymał tytuł Profesora Oświaty Szkoły Średniej. W 1973 r. został powołany na członka Powiatowej Komisji ds. Dokształcania Nauczycieli w powiecie piskim. W latach 1974-1985 był powoływany przez Kuratora Oświaty w Olsztynie jako przedstawiciel kuratorium na egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską. 19 kwietnia 1991 r. po 40 latach pracy w zawodzie nauczycielskim przeszedł na emeryturę.

Tytuł zasłużonego dla miasta Pisz Mieczysław Rak otrzymał podczas uroczystej sesji w PDK. 

W uzasadnieniu przyznania tytułu czytamy: „Pan Profesor Mieczysław Rak to znamienity nauczyciel, wychowawca, pasjonat fizyki i astronomii, człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, człowiek działania, budziciel myślenia uczniów. Jego związek z Piszem, to przede wszystkim związek z uczniami, wychowankami, przyszłymi studentami. (…) Wśród uczniów pozostawił niezatarte wspomnienie wymagającego nauczyciela, ale i troskliwego opiekuna oraz wytrawnego przewodnika po meandrach fizyki i astronomii, który potrafi rozwijać pasje i zainteresowania. Jego umiejętności dydaktyczne doceniono także w tym, że był, wspólnie z profesorami z Politechniki Warszawskiej, konsultantem programu edukacyjnego pt. Telewizyjna Politechnika, który to program otrzymał nagrodę UNESCO”.

Przypomnijmy, ze oprócz Mieczysława Raka tytuł zasłużonego dla miasta Pisz otrzymali: Mira Kreska, Jerzy Tadeusz Krzywoszewski i Fabryka Sklejka Pisz S.A.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt