REKLAMA
Data dodania: 19.01.2018
Sprawdź, co mówią przepisy w tej sprawie
Jazda w fotelku samochodowym

Za ciasne pasy, niewygodnie, nie jestem już dzieckiem - tak często reagują starsze pociechy na myśl, że podróż spędzą w foteliku samochodowym. Czy już przyszła pora, aby pożegnać się z fotelikiem samochodowym? Kiedy można z niego zrezygnować, a kiedy rezygnacja nieść może konsekwencje, również w postaci mandatu. Porad udzielają piscy policjanci.

W maju 2015 roku zmieniły się przepisy odnośnie zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Warto je sobie przypomnieć zwłaszcza przed feriami zimowymi, kiedy to mamy okazję wyjechać z naszymi pociechami - mówi kom. Anna Szypczyńska, oficer Prasowy Komendanta Policji w Piszu.

Kiedy fotelik?

Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnie z jego masą i wzrostem oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe.

Bez fotelika

Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo – osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa - dodaje Oficer Prasowy - Może to nastąpić jedynie wówczas, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

  • Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, dostawczych, czy ciężarowo – osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego jedynie w pasy bezpieczeństwa. Taka sytuacja dopuszczalna jest wówczas, kiedy dwoje dzieci jest przewożonych na tylnym siedzeniu w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.
  • Dziecko można przewozić bez fotelika lub innego urządzenia wówczas, gdy przewożone jest taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/gminnej. Oraz gdy posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

 

Nie wolno przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu auta wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku do lat 3 w samochodach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.
Zabronione jest także przewożenie na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Zgodnie Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi grzywna w wysokości 150 złotych.
 
Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszych pociech. Dołóżmy wszelkich starań, aby dziecko w samochodzie bezpiecznie podróżowało.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt