REKLAMA
Data dodania: 28.03.2024
Bezpieczne święta na drodze
Policjanci rozpoczynają działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc ”.
Policyjne działania „Bezpieczny weekend - Wielkanoc” to też swego rodzaju tradycja. W 2024 roku potrwają od 29 marca do 2 kwietnia. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Szczególną uwagę zwrócą na przekroczenia dozwolonej prędkości, zareagują na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach. Również w miastach, tam gdzie zostały zaplanowane uroczystości związane z Wielkanocą, policyjne patrole będą zabezpieczać ich przebieg. - informuje nadkom. Anna Szypczyńska, oficer prasowy KPP w Piszu.
W ubiegłym roku w świąteczny weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 8 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, a 11 zostało rannych. Byli też wzywani do 100 kolizji drogowych, a w trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 43 nietrzeźwych kierujących.

Kierowco patrz w lusterka

Jeśli pogoda dopisze, na drogach pojawią się kierowcy jednośladów - motocykliści i rowerzyści. Ta grupa na drodze ma swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Recepta na bezpieczeństwo jest wspólna dla wszystkich: to stosowanie się do przepisów - zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości, wzajemny szacunek i empatia oraz bezwzględna trzeźwość za kierownicą.

Dobre przygotowanie do każdej podróży to połowa sukcesu


Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto - sprawdzić  płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą  sprawdzić, do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego  nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów - to na pewno pomoże przetrwać długą, nużącą podróż.

Lany poniedziałek z rozsądkiem


Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym. Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości… spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus dyngus, ale także dla wielu osób czas powrotów do domu. Warto pamiętać, że mając jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów wielu  kierowców korzysta z takiej możliwości, by upewnić się czy już bezpiecznie można ruszyć w trasę.

Źródło: KPP Pisz
Opinie i komentarze

Komentarze (1)

Spacer do komendy, gdzie alkomat od kilku lat nie działa. Porażka, do roboty koty!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt