REKLAMA
Data dodania: 05.06.2020
Powstaje Sad Poetów w Ogródku
Od 2018r. trwają prace mające stworzyć Ogród Mazurski nieopodal Muzeum im. Michała Kajki w Ogródku. Znajdą się tu m.in. stare odmiany jabłoni.
W sadzie znajdzie się roślinność typowa dla regionu i obszaru północno-wschodniej Polski.
Wizja rozwoju Muzeum M. Kajki w Ogródku zakłada tworzenie miejsca spotkań wokół słowa i kultury mazurskiej, której jednym z najważniejszych reprezentantów był Michał Kajka - poeta z Ogródka.– podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki – Dlatego oprócz aktywności edukacyjnych i społecznie angażujących, postanowiliśmy zadbać o krajobraz kulturowy naszego Muzeum i powrócić do tradycji przydomowych sadów.
Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją AgriNatura, w ramach działania „Pur Project – Sadzimy nowe sady dawnych odmian”. Jego celem jest ochrona i pomnażanie rolniczej bioróżnorodności, a w szczególności dawnych odmian drzew owocowych. Dzięki aktywności Fundacji w całej Polsce powstają tradycyjne sady, które pozwalają przetrwać dawnym odmianom drzew owocowych.
Badania wykonane przez SGGW wskazują, że jabłka starych odmian w porównaniu z nowymi odmianami, charakteryzują  się wyższą zawartością związków biologicznie czynnych (m.in. witaminy C i polifenoli) oraz są cennym prozdrowotnym uzupełnienie codziennej diety. Warto też podkreślić, że tradycyjny sad jest niezwykłym ekosystemem, w którym panuje równowaga biologiczna, jest miejscem życia dla ptaków, drobnych ssaków i pożytecznych owadów.– mówi Elżbieta Lenarczyk z Fundacji AgriNatura. - wysokopienne drzewa są nie tylko ozdobą krajobrazu o każdej porze roku, ale pełnią wiele ważnych funkcji przyrodniczych m.in. chronią glebę przed erozją wietrzną i wodną.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt