REKLAMA
Data dodania: 05.06.2023
18 miejsc obsługi i 9 wież widokowych
Otwarcie 300 km Mazurskiej Pętli Rowerowej
2 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości otwarcia nowego rowerowego szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej. Wydarzenie zostało zorganizowane na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.
Mazurska Pętla Rowerowa jest nowym produktem turystycznym i przykładem współpracy ponad 20 partnerów. Wiedzie wokół Wielkich Jezior Mazurskich. W jej ramach wytyczono i przygotowano trasę rowerową wraz z jednolitym oznakowaniem oraz wybudowano 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych.


Trasa jest bardzo urozmaicona pod kątem zarówno trudności jak i nawierzchni. Są na niej odcinki szutrowe, leśne, górskie czy utwardzone płaskie. A wszystko wokół jezior, wśród lasów i pól uprawny ale też przez miejscowości turystyczne czy przy miejscach historycznych. Wzdłuż pętli rozlokowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów pozwalające na chwilę odpoczynku i dające możliwość skorzystania z toalety czy podładowania baterii. Jest to infrastruktura wypoczynkowa, z wiatami, dostępem do prądu czy stojakami rowerowymi. Każde z tych miejsc może stanowić punkt wypadowy do najbliższych, lokalnych atrakcji. Podobne funkcje pełnią też wieże widokowe – wyróżnia je jednak funkcja podstawowa – są miejscami idealnymi do obserwacji okolicznej przyrody z „wyższego poziomu”.


Mazurska Pętla Rowerowa jest projektem realizowanym w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, a więc uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt całej inwestycji to 81,5 mln zł, z czego 47, 1 mln to wkład Funduszy Europejskich. Projekt realizowany jest w szerokim partnerstwie samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 (które jest beneficjentem projektu) oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior.


Źródło: warmia.mazury.pl
Opinie i komentarze

Komentarze (6)

Wrzućcie jakąś mapkę trasy

Jest gdzieś dokładna mapa tej pętli rowerowej?

Mokasyna na otwarciu nie było?

Hmmm akim jest mokasyn 😁

Czyżby głównego przecinacza wstęg Małeckiego zabrakło...podejrzane....

Chwilowa niedyspozycja z przecinaniem wsteg ale i tak wszyscy wiedza,ze lobowal na rzecz sciezki rowerowej i nie tylko.

W ramach tego projektu w Rucianem Nidzie nie powstała nawet jedna porządna ścieżka rowerowa, szlak jest wytyczony na dotychczasowych drogach szybkiego ruchu , przykro że nie wykorzystano szansy na rozwój turystyczny gminy. Powstały same wiaty nie wiem komu one maja służyć.

A gdzie w Rucianem jest droga szybkiego ruchu, bo chyba cos przespałem. To raczej istniejące drogi mają standard ścieżki rowerowej, a nie drogi krajowej o współczesnych parametrach. Ale to już tak tylko a'propos

Niewazne!A gdzie przeciecie wstegi?

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt