Data dodania: 04.04.2019  |  wyświetlenia: 5388
Mazurska ekspresówka na konsultacjach
S16 w Orzyszu: mieszkańcy niezadowoleni z wariantu północnego
Trwają konsultacje społeczne w związku z planowaną budową drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo – Orzysz – Ełk. Droga krajowa nr 16 traktowana jest jako podstawowa oś komunikacyjna województwa warmińsko – mazurskiego. DK 16 przebiegać ma przez tereny gmin: Mrągowo, Ryn, Mikołajki, Orzysz i Ełk.
W związku z planowaną inwestycją Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych Oddział w Olsztynie oraz Europrojekt Gdańsk organizują spotkania dotyczące prezentacji rozwiązań projektowych budowy drogi. 2 kwietnia odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Orzysza. Na spotkaniu przedstawiciel GDKiA poinformował o wyborze trzech z ponad 40 początkowych propozycji przebiegu trasy. W obrębie gminy Orzysz postawiono na tzw. wariant północny - Drozdowo, Pianki, Dąbrówka, Strzelniki i Klusy. Wariant północny zakłada również budowę mostu nad jeziorem Orzysz, co spotkało się z ogólnym niezadowoleniem mieszkańców.

Warianty - aktualny północny (na pomarańczowo) i nieaktualny południowy (na zielono).
To samo serce Mazur, bogactwo przyrodnicze, a tu drogę poprowadzą. Absurd i głupota - komentowali uczestnicy spotkania.
Jak wyjaśniali wykonawcy prace przygotowawcze projektu trwały kilka lat i czyniono wiele starań, aby przebieg trasy nie ingerował znacząco w przyrodę, niestety lepszego pomysłu nie ma.
Prezentowany wariant wyszedł najlepiej - mówi Wojciech Drejk, projektant branży drogowej Europrojekt Gdańsk S.A - Dopuszczamy pewne zmiany, stąd konsultacje społeczne. Plan może ulec jednak tylko niewielkim deformacjom, naprawdę niewielkim. Są to przesunięcia 250 m w lewo lub w prawo, korytarz główny jest ten sam.
Wariant północny zakłada budowę mostu nad jeziorem Orzysz, co spotkało się z ogólnym niezadowoleniem mieszkańców.

Jak podkreślają projektanci projekt południowy orzyskiego odcinka S16, który przebiegać miał przez poligon byłby wariantem bardziej ekonomicznym i bardziej akceptowalnym przez społeczeństwo. Niestety, początkowe ustalenia z Ministerstwem Obrony z 2009r., która nie wyrażała wówczas sprzeciwu, są już nieaktualne. Zmiana sytuacji geopolitycznej spowodowała, że poligon to miejsce strategiczne dla bezpieczeństwa kraju. Tam stacjonują żołnierze amerykańscy, nie może przebiegać więc droga. Pozostaje wariant północny. Nieakceptowany społecznie.
To teraz ruch będziemy mieli jak się patrzy. Ale to dla nas nie powód do radości. Ucieszą się firmy transportowe, które przewożą towary ze wschodu na zachód. Tylko nam tirów przybędzie, nie turystów. - komentują mieszkańcy. Remontujcie drogi, budujcie dwupasmówki, nie autostrady w sercu Mazur.
Ta droga jest potrzebna i jak najszybciej powinna być wybudowana - pisze na Facebooku pani Teresa. - Jeśli zaczniemy biadolić, że nam się żaden wariant nie podoba to albo nam nie zbudują jej, albo z dużym opóźnieniem, dodaje inny internauta.
Droga S-16 miałaby status drogi ekspresowej z dwoma pasmami ruchu w każdym kierunku. Długość odcinka Mrągowo-Ełk wynosi 80 km. Po decyzjach środowiskowych, analizach ekonomicznych i społecznych właśnie, podjęta zostanie decyzja co do ostatecznego przebiegu trasy. Prace budowlane będą mogły rozpocząć się najwcześniej w 2021 roku.

Do 15 kwietnia można zapoznać się z wyłożoną w UM w Orzyszu dokumentację projektową wariantu północnego odcinka S-16.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt