REKLAMA
Data dodania: 15.01.2024
Mazurscy Ratownicy: Odradzamy wchodzenie na taflę lodową
Ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeanalizowali sytuację panującą na jeziorach Szlaku Wielkich jezior Mazurskich.
Jezioro Roś
Ruszając od Południa ku Północy zaczynamy od jeziora Roś, na którym średnia grubość tafli lodowej to 10-11 cm. Miejscami pojawiają się odparzeliny, które znacznie zmniejszają grubość lodu. Lód w większości jednolity bez widocznych pęcherzyków powietrza.

Jezioro Śniardwy
Dalej jezioro Śniardwy, na którym sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Zatoki osłonięte od wiatru i słońca zamarznięte z grubością około 14 cm. Miejsca nasłonecznione 6-7cm. W dalszym ciągu są miejsca, które nie zamarzły i tu z pomocą przychodzą mapy satelitarne od Mazurscy Łowcy Burz.


Jezioro Mikołajskie

średnia 11-12 cm, miejscami odparzeliny i grubość nawet 4 cm. Lód jednolity

Jezioro Bełdany
średnio 8-10cm, zatoki nie zamarznięte lub z bardzo cienką warstwą lodu.

Jezioro Tałty / Ryńskie
miejscami nie zamarznięte średnia od 9-11 cm. Lód zróżnicowany niejednolity.

Jezioro Niegocin
średnia 12 cm, miejscami odparzeliny, lód w większości jednolity, przy ujściach kanału bardzo cienki lub brak.


Jezioro Mamry
Najdalszy wykonany przez naszych ratowników pomiar na jeziorze Mamry. Średnia 12 cm lód jednolity, brak widocznych pęcherzyków powietrza.
Należy pamiętać, że „ŚREDNIA” z 10cm oznacza, że pomiar mógł mieć 5cm i 15cm. Dlatego stanowczo odradzamy wchodzenia na taflę lodową. Obecna pogoda (w dzień powyżej 0°C, noc poniżej 0°C). Będzie powodowała narastanie podwójnej warstwy lodu co będzie dodatkowym elementem zmniejszającym wytrzymałość lodu.  - dodają ratownicy.

Źródło: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Wasyl

Było to mówić tym co na bojerach szaleli, biegali po tafli i jeździli samochodami kilka dni temu 😱

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt