REKLAMA
Data dodania: 30.11.2023
14 Wojewódzkich Linii Autobusowych
Z początkiem 2024r. ruszy połączenie autobusowe Giżycko-Pisz
Zdjęcie ilustracyjne
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje uruchomić 14 połączeń autobusowych. Marszałkowskie autobusy powinny ruszyć w trasę już od 1 stycznia 2024 roku.
Przewozy osób w publicznym transporcie autobusowym w regionie wykonywane są głównie w oparciu o przepisy ustawy o transporcie drogowym, na podstawie zezwoleń udzielanych na wniosek przewoźnika. Usługi te mają charakter komercyjny, są działalnością wykonywaną przez podmioty gospodarcze bez udziału środków publicznych, a więc nastawione są przede wszystkim na utrzymanie rentowności. Dlatego głównym zainteresowaniem przewoźników cieszą się linie dochodowe, na których występuje duży ruch pasażerski.

Trasy, na których pasażerów jest niewielu są pomijane, co prowadzi do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców małych miejscowości, położonych poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

By likwidować komunikacyjne białe plamy w regionie samorząd województwa w połowie 2021 roku uruchomił Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne. Początkowo były to tylko cztery pilotażowe trasy, ale ich liczba w kolejnych latach sukcesywnie wrastała.

Podczas planowania poszczególnych tras brane były pod uwagę czynniki związane z brakiem dostępności do kolei, słabo rozwiniętymi połączeniami komercyjnymi, stworzeniem możliwości dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych oraz potrzebami zgłaszanymi przez samorządy lokalne.
Choć w ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów inwestycyjnych na drogach i systematycznie poprawiamy dostępność transportową, to w niektórych gminach wzrost efektywności transportowej postępuje nieco wolniej. Zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu – tłumaczy Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Stworzenie odpowiedniego zaplecza komunikacyjnego na Warmii, Mazurach i Powiślu to długi i wymagający proces, ale w długofalowej perspektywie przyniesie mnóstwo korzyści mieszkańcom danej okolicy oraz całego regionu. Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne są doskonałym uzupełnieniem tras kolejowych, które w dalszym ciągu są modernizowane i oddawane do użytku.

Od 1 stycznia 2024 roku przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej wykonywane  będą na 14 liniach komunikacyjnych:
 • Gołdap - Ełk przez Olecko,
 • Iława - Nowe Miasto Lubawskie - Kurzętnik przez Lubawę,
 • Węgorzewo - Giżycko przez Harsz, Pozezdrze, Kruklanki,
 • Giżycko - Ełk przez Ranty, Zelki,
 • Biskupiec - Kętrzyn przez Reszel,
 • Bartoszyce - Braniewo przez Lelkowo,
 • Mikołajki - Szymany Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przez Mrągowo, Szczytno
 • Olsztyn - Ełk przez Mrągowo, Mikołajki, Orzysz,
 • Olsztyn - Lidzbark przez Ostródę, Lubawę,
 • Działdowo - Ostróda przez Dąbrówno,
 • Węgorzewo - Gołdap przez Banie Mazurskie,
 • Olsztyn - Szczytno przez Dźwierzuty (zmodyfikowana)
 • Braniewo - Elbląg przez Frombork, Tolkmicko,
 • Giżycko - Pisz przez Orzysz

W porównaniu do poprzednich lat samorząd województwa rezygnuje z organizowania przewozów na linii: Braniewo-Orneta (przywrócenie połączenia kolejowego) oraz na linii: Nowe Miasto Lubawskie – Elbląg (znikome zainteresowanie podróżnych). W miejsce likwidowanych połączeń utworzone zostaną dwie nowe linie: Braniewo – Elbląg przez Tolkmicko, Frombork oraz Giżycko – Pisz przez Orzysz.

W budżecie województwa na 2024 rok zaplanowano na realizację tych połączeń 2 mln zł. Pozostałe środki na pokrycie kosztów będą pochodziły z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).

Źródło: warmia.mazury.pl
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Andrzej Rumun&

Jakoś nie mogę przeczytać merytorycznej odpwiedzi na moje pytania. Pytania są proste. Dlaczego nie ma na przykład na " Piszaninie" lub na BiP PDKu odpowiedzi? Przypominam, że fakt podpisania aneksu zmieniającego termin oddania do eksploatacji PDKu , Dyrektor Sobiech upubliczniła na BiP o ile się nie mylę 7 dni po jego podpisaniu. Burmistrz Szymborski chory. Też nie wiem ,czy to nie choroba przewlekła? Skąd przeczytać informacje? Od Kleofasa? Ten internauta pisze jakieś dyrdymały, więc sądzę, że wiedzy umożliwiającej odpowiedź na moje pytania nie ma.

Kleofas

Rumuński, tyle lat stałeś przy boku Burmistrza na dobre i na złe, a gdy wykopał cię ze stanowiska to zmieniłeś barwy. Ha tfu.

Andrzej Rumun&

Dziś na zewnątrz - 2,5 stopnia. Już kilka dni z rzędu temperatura całodobowo jest poniżej zera. Co miało zamarznąć zamarzło. Na PDKu nadal nie ma dachu, Dyrektor Sobiech podpisała aneks, w którym zakończenie robót przewidziane jest na 23.12.2023 roku. Co dalej z ceglaną ścianą ( dawnego PDKu) w której są nie zakryte na mróz otwory okienne? Na prywatnych budoeach widziałem zabite deskami na zimę otwory okienne. Nie mogę znaleźć informacji, czy Dyrektor Sobiech pozwała do Sądu poprzednią firmę budującą

PDK? Czy toczy się sprawa sądowa pomiędzy Ineestorem a firmą projektującą przebudowę PDKu ( z Olsztyna) o zaprojektowanie na przykład ceglanej ściany? Nie mogę także doczytać ( to bez związku z przebudową PDKu oczywiście) fo kiedy jest chory Burmistrz Szymborski, czy nie jest to przypadkiem choroba przeelekła, która uniemożliwi mu na przykład powrót do pełnienia obowiązków przed 23.13.2023 roku? Jak tego nie wiedząc mam wyrobić sobie zdanie czy na Burmistrza Szymborskiego głosować w Kwietniu 2024 roku?

Ciepły Lech

Marzy mi się większa wysokość renty. Ta którą pobieram teraz jest mała, ale przynajmnie robić nie muszę. Wogóle to problem miałem ze znalezieniem pracy bo każdy poznał się na mnie i nikt mnie nie chce...Widocz nie jestem bardzo słaby...Aspiracje ma na prezesa (klubu łubudubu)...

Tu na razie jest ściernisko

Póki krzyczał jak mu kazaliście to był fest chłop. A teraz w oczka mocno kole, że brudy spod stołu wyciąga na wierzch - więc trza go z błotem zmieszać odwracając uwagę ot nieudolności Bolka i świty. Ot i cała wasza lojalność

Ciepły Lech

nie wiem o co ci chodzi ja mówię jak prawda wygląda i to ta najprawdziwsza.

Andrzej Rumun&

Burmistrz Szymborski jest chory. Jest to osoba publiczna, wybrana na urząd przez Mieszkańców i Burmistrz Szymborski zadeklarował w rozmowie z " Piszaninem" , że będzie kandydował ponownie, bo " jest wiele spraw do dokończenia" czy jakoś tak. Ale jak ma startować jeśli nawet nie wiadomo na co jest chory i do kiedy ma być chory? Zastępac Burmistrza Pisza Puchalski nie zamieścił na BiP oświadczenia na fo jest chory Burmistrz Szymborski i kiedy przestanie chorować? Przypominam, że Burmistrz Szymborski powiedział, że będzie kandydoeał. Jak na niego głosować jeśli nie wiem, czy to przypadkiem nie jest choroba przewlekła? Czy komuś potrzebny jest chory Burmistrz? Miże Burmistrz Szymborski publicznie poinformuje na co choruje i czy i kiedy choroba umożliwi mu powrót do pełnienia obowiązków?

sas

Na pewno nie na lenistwo jak ty kaciało. Sam byś popracował a nie rentę z naszych podatków brał.

Donek ze Zgonek

Jako żywo przypomina mi to film (notabene bardzo dobry) pt. Ostatni rejs. Film traktuje o rejsie w trakcie którego wprowadzony zostaje stan wojenny. Po tym jak na statku zaczyna się bałagan kapitan postanowił "zachorować". Jego obowiązki przejmuje zastępca. Po całej sprawie kapitan nagle zdrowieje i wydaje rozkaz przekazania statku i napisania raportu. Jak świat jest światem to zawsze najlepiej przechorowac trudności. Stary mechanizm. Polecam film. Świetna obsada, w tym Leon Niemczyk jako kapitan

co to będzie

Jak tam ze zdrowiem burmistrza Szymborskiego czy dalej jest na chorobowym? Nikt nic nie pisze. Toć to osoba publiczna, gospodarz i co? Nikt się nie przejmuje, że gospodarz chory? Nikt go nie pożałuje w chorobie, nikt się nie zainteresuje czy dobrzeje, czy mu się nie pogarsza przypadkiem? Nikt nie boleje nad jego losem i chorobo? Toć to powinno być wydane orędzie magistratu o jego stanie zdrowia, a tu nawet pies z kulawo nogo nie wspomni o nim. Gdzie te wszystkie jego przydupniki podziały się. Toć powiedzta coś czy on dobrzeje, czy marnieje.

FANATYK

Się nie interesuj, bo kociej mordy dostaniesz. Murem za Szymborskim.

co to będzie

toć powiedzta coś, a nie fanaktykujta tu bo od fanatykowania on się nie uzdrowi. Może jakaś zła diagnoza, może bidak się przepracował z tym pedekiem, jakiegoś rozstroju dostał. Jak doktory nie pomagajo to jakieś zioła, czary albo okadzanie jakoś siarko i te złe duchy wygońta z niego. My tu takie ubolewanie w jego chorobie, a ten od kocich mord. Wstydź sie.

Normalny

Ty i kilu klakierów w Internetach. Cały mur Szymborskiego xD

X

Szymbor da se radę, a ty nieudaczniku ubolewaj...

Kataman

Przy okazji autobusów. Czy ktoś wie jak się ma sprawa Piskiej komunikacji publicznej??

Burmistrz w wywiadzie 9 miesięcy temu zapewniał, że jago super eksperci z urzędu ograną temat lepiej niż fachowe firmy takie jak zatrudnił Orzysz i lada dzień w gminie pisz będzie super siatka połączeń.

Kleofas

Te, Radny, Ty nie myślałeś pogodynką zostać? Pewna robota, nie to co w PEC.

Andrzej Rumun&

Dziś - 4,0 stopnia. Na PDKu ne ma dachu, na ceglanej ścianie brak ocieplenia i okien. W budynku brak centralnego i na filmie " Piszanina" widać było wodę na ścianach i na posadzkach. Dyrektor Sobiech podpisała umowę o zakończeniu prac budowlanych 23.12.2023 roki. Rozumiem, ze po tej dacie przeprowadzi się do gabinetu Dyrektora PDKu w PDKu, któty nadal nie ma dachu i wyjaśni czy pozwała poprzednią firmę ( budującą PDK) do Sądu. Przypomniałem sobie wywiad Burmistrza Szymborskiego z chybs Listopada ubiegłego roku jak mówił, że Dyrektor pozwie firmę ( czy jakoś tak). Trochę czasu minęło, bo jeśli firma zeszła z terenu budowy PDKu w Lipcu 2022 a Dyrektor Sobiech ogłosiła " Zapytanie ofertowe ns świadczenie pomocy prawnej" ( chodziło o PDK) 07. 07.2022roku, to jaki jest efekt tego upłyeu czasu? Jest ta sprawa w Sądzie?

Mirmił

Dzień dobry Panie Andrzeju Rumunie, a srasz Pan trochę?

Blofeld

Piniendzy nie ma i nie będzie. Dachu nie ma i nie będzie. Latem będzie Coloseum, zaś zimą lodowisko. Płyn nasz Titanicu...

Kiper

no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi

Pan Bolo

To żeś poleciał i odleciał jednocześnie.

Mirmił

Co mnie to obchodzi, skoro nie ma dachu na PDK kiedy coś z tym władza zrobi

dariusz

Kto bedzie zapewnial,Kursy olsztyn-Ełk przez Orzysz,jaki przewoznik

janusz

Open Tours Ełk

Karol

Jak dojazd Orzysz Olsztyn pkp ? Bo pks jest ale bez soboty niedzieli

podróżny

Podobno kierowcą tego autobusu ma być Bolek

Donek

Ale motory Bolek, czy chodzi o Agenta Bolka, czy o Bolka tego od Lolka, czy innego Bolka?

Donek

Zanieni skode na autosana 🤣

Andrzej

Skoro ktoś uznał, że tak ma być to będzie.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt