REKLAMA
Data dodania: 19.05.2023
Straty oszacowano na 300 tys. zł.
Zatrzymano sprawców podpalenia zabytkowej wieży w Rucianem-Nidzie
W piątek (12 maja br.) około godz. 13.00 Komendant Komisariatu Policji w Rucianem- Nidzie, razem z policjantem przebywającym na terenie jednostki, zauważyli przez okno ogromne kłęby dymu unoszące się nad miastem. Paliła się zabytkowa wieża, pobliskie zabudowania oraz przyległy teren leśny.
Funkcjonariusze przyjechali na miejsce jako pierwsi. Sprawdzili, czy nie ma tam żadnych osób, które potrzebowały pomocy. Na szczęście nikogo nie znaleźli. Do czasu przyjazdu strażaków policjanci, przy użyciu gaśnicy samochodowej, podjęli próbę udaremnienia przemieszczania się ognia na znajdujące się w niewielkiej odległości domy. Kiedy na miejsce pożaru przyjechały zastępy straży pożarnej funkcjonariusze podjęli działania mające na celu znalezienie i zatrzymanie sprawców podpalenia.
W zaroślach zauważyli dwóch ukrywających się mężczyzn. To dobrze znani policjantom mieszkańcy Pisza w wieku 34 i 41 lat. Obaj byli pod znacznym działaniem alkoholu. Starszy z nich miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie, a młodszy ponad 1 promil. Mieli przy sobie zapałki i zapalniczkę. Zostali zatrzymani jako osoby podejrzane o podpalenie. - informuje nadkom. Anna Szypczyńska oficer prasowy KPP w Piszu.
Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, które zagrażało mieniu wielkich rozmiarów i doprowadziło do spalenia się budynku o znacznej wielkości stanowiącego przy tym dobro o szczególnym znaczeniu kultury. Straty oszacowano wstępnie na kwotę około 300 000 zł.


Decyzją sądu jeden ze sprawców, 41-latek, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Pisz
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
LEO

Ważne, że już rusza obwodnica Pisza, o której w Oddziale Olsztyn - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nikt nic nie wie, bo nie ma żadnej konkretnej daty rozpoczęcia tej inwestycji, czyli kolejna kiełbasa wyborcza tak jak było z mazurskim kurczakiem, hehhehehe. Polacy uwielbiają wyborcze przysmaki i łykają wszystkie bzdury, które im media podsuwają pod nos.

Buba

Kurczaki też menele spalili. A w zasadzie upiekli i zjedli na zakąskę pod gorzale. Pijakow u nas dostatek i do zawodu przystępują coraz młodsi. Kiedyś to były akcje wylapywania meneli i kierowania przymusowo do kopalń. Niektórzy wyszli na ludzi a niektórzy się stoczyli

Ruciane-Nida

Przylepić im jeszcze spalenie hali traków

hahah

Mam w domu dwie zapalniczki o karton zapałek też będę podejrzany ?

Janek

Jak zbliżają się wybory to można pić i podpalać. Pijusy maja prawo głosowania,ważne na kogo.

ŁYSY

Do autobusu i na Syberię.

Tall

A dla czego takie wygody? Pieszo na Syberię .

Nikim

Wiekszosc spoleczenstwa wtym kraju to poliniaki ktorzy poprawiaja sobie zycie za pomoca zydoskiego plynu szczenscia zwanego alkoholem. Alkohol jest dla gojow. Czego nierozumiecie ***!?

Atlas

To już RUCIANE nie ma swoich meneli tylko importuje z Pisza ?

net

o tak, w Piszu meneli i głupków jest dostatek, jest co eksportować. No i wszystko już spalili...

net

Menele i wszelka swołocz stara i młoda patrzy na ile mogą sobie pozwolić. Jesli jest przyzwolenie, obojetność i brak hamulców to pozwala sobie na bardzo wiele. A przyzwolenie i obojętność jest. W przypadku patologii, chamstwa na ulicach, dewastacji i zniszczeń, pijaństwa w miejscach publicznych władza lokalna nie istnieje. Oni są od wyższych celów. Ku..wa kto ma się tym zająć, jak nie lokalna władza, burmistrzowie i radni. Oni maja wszelkie możliwości, są przepisy, mają pieniądze. Dlaczego nie ogranicza się punktów sprzedazy alkoholu. Dlaczego nie zabiera się koncesji punktom, gdzie są najwieksze zagrożenia. Wystarczy współpracować z policją, która wskaże, gdzie te punkty trzeba zamknąć. Kto do jasnej cholery ma te sprawy załatwiać, jak nie burmistrz i radni. Kto broni burmistrzowi zatrudnić 2-4 strażników miejskich, którzy by karali za chlanie w miejscach publicznych i gonili menelstwo stare i młode. W Piszu jest o wiele gorzej bo co miało się spalić to juz sie wszystko spaliło. Jakoś nie słychać żeby Szymborski był przejęty zniszczeniami i dewastacją miasta. Wóda i piwo w Piszu leje strumieniami na ulicach, dla władz Pisza , chamstwo, ryki po nocach, zniszczenia to nie jest problem. Zniszczą to się naprawi, spalą to się... no właśnie co.

dariusz

Radni sa od brania diety a nie od lapania meneli.

Dawidek

Zauważ, że większość radnych mieszka poza miastem, na spokojnych wioskach, i oni mają gdzieś to, co dzieje się na terenie Pisza.

Mazur

Niedawno w Piszu menele zniszczyli zabytkowe bunkry, teraz została podpalona wieża. Ciekawe co będzie następne na liście okolicznych pijakow. Nie bede już wspominał o zdewastowanej przestrzeni publicznej, czy zniszczonych obiektach małej architektury. I niech w tej sytuacji zamilkna różni "mądrzy" że przecież picie alkoholu w miejscu publicznym to nic złego. Niech ci wszyscy skorzystają z okazji, żeby siedzieć cicho. Inna sprawa, że ten teren chyba nie jest strzeżony, zaś dostęp do niego jest w zasadzie swobodny. Takie miejsca są przyjazne dla różnej maści typów i służby powinny to patrolowac. To samo na osiedlach etc. Korzystając z okazji zwracam się o patrole przystanków kolejowych w Ruciandm i w Nidzie gdyż w ostatnim czasie miejsca te upatrzyli sobie menele. Szczególnie w Nidzie jest problem, bo przystanek jest oddalony od zabudowań i stanowi doskonałe miejsce schadzek meneli i podejrzanej młodzieży. Patrole powinny tam zajeżdżać i karać przykładnie według maksymalnego taryfikatora, a nie pouczać. Z pouczeń to ten typ ludzi śmieje się tylko. Oni rozumieją wyłącznie argumenty sankcji. I generalnie nie może być przyzwolenia i tolerancji dla picia alkoholu w miejscu publicznym. Tylko polityka zero tolerancji oraz drakonskie sankcje mogą poprawić sytuacje. Pewne zachowania społeczne należy zwyczajnie wymusić i jest to jak najbardziej możliwe. Zastanowić się też należy na poziomie samorządów odnośnie ograniczenia podaży alkoholu i ograniczenia jego sprzedaży do określonej godziny. Nie może być tak że w małym.miescie kazdy kto chce to de facto może bez problemu dostać koncesję na sprzedaż alkoholu. To musi zostać ograniczone. Nie jest to może kluczowy element walki ze zjawiskiem ale od czegoś trzeba zacząć.

Młodziez nasza duma

Podejrzanej młodzieży ? Mazur mam wrażenie że dla Ciebie każdy młody jest podejrzany co stoi w kapturze pali papierosa i pije piwo .. Młodzi ludzie nie mają atrakcji w takich miastach jak Pisz i Nida bo to zadupie .. Tu się faworyzuje komendantów ,starostow za siedzenia na dupie..A tak poza nawiasem jak młodzież nie chce siedziec w domu tylko na świeżym powietrzu co złego że młodzież się spotyka w miejscach publicznych ?a chowają się po to po krzakach żeby wlasnie tako idiota jak ty dał im spokój w ten krótki czas jakim jest młodość... Pozdrawiam młodych nie dajcie się zbałamucić starszym ludziom nie znoszących młodych ..pozdrawiam myślących.

ii

siądź na rower, jedź do lasu, chowaj się po krzakach i wyj tam o młodości, a nam daj spokój

Mazur

Jeśli chlanie tanich popłuczyn (bo Inaczej tego nazwać się nie da) na przystanku kolejowym lub w innych podobnych miejscach ma być substytutem rozrywki lub co gorsza rozrywka sama w sobie, to z całego serca współczuję. Nie ma się czym chwalić, a wręcz przeciwnie - należy się zastanowić nad bezsensem takiej wegetacji. Odnośnie patroli, to jak pisałem wcześniej - powinny one także penetrowac teren przystanków, dworców, ogródków działkowych etc. Coraz więcej jest tam meneli i coraz bardziej niebezpiecznie. Problem się skończy wtedy, gdyż działania służb będą systemowe, stale i konsekwentne. Musi być to ba tyle dolegliwe, żeby przestało się chcieć. To da sprawdzone metody i konsekwencja przynosi skutek.

Grzegorz

Przeciez chciales takiej demokracji,to ja masz.Dawniej milicja spalowalaby takich delikwentow,ze pare dni by siedzieli na tylku.

Demos

Spróbuj chlac w miejscu publicznym w Paryżu, NY, Londynie, zobaczysz co ci policja zrobi.

Dawid

Nic nie zrobia,udaja,ze nie widza,nie czepiaja sie bo to tylko klopoty.Czasy Gulianiego dawno minely.

Stanislaw Zlotopolski

Szanowny panie Mazur

picie na swiezym powietrzu jest dobre dla zdrowia i zdania nie zmienie

lepiej powiedz ze zazdroscisz menelom fantazji, swobody i radosci z zycia....yy to jest picia

Daniel

Mazur,no jak mozemy walczyc ze zjawiskiem,kiedy musimy czekac na pozwolenie z gory.

Kat

Proponuję na jedną nogę nadepnąć za drugą pociągnąć. Mieli by niesamowitą radość zanim by skonali.

Ksionc jusz jadzie

Tym razem kłęby dymy zauważył dzielny komendant z policjantem..Inni pewnie nie zobaczyli i nie dzwonili bo to tylko on zobaczył... Trzeba dać nagrodę następnemu przecież to ogniomistrz 😂😂

Stanislaw Zlotopolski

no i prosze...

kolejny przyklad cudownego dzialania alkoholu

zamiast podpalic marihuane albo podgrzac heroine

to durnie podpalili zabytek

co jest nie tak z tymi ludzmi?

Xxx

Niedługo w tym ciemnogrodzie będą karać za posiadanie *** między nogami odrazu przylepia ci gwałt chociaż nie miałeś z nim nic wspólnego 😂😂😂😂

RbN

Wieśniaki:)

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt