REKLAMA
Data dodania: 02.01.2007
Podsumowanie roku 2006
Podsumowanie roku 2006
Kilkanaście godzin temu powitaliśmy 2007 rok. Nowe plany, marzenia i obietnice składane przy lampce szampana dokładnie o północy, nie zawsze się spełnią, ale warto żyć z nadzieją, że każdy dzień będzie lepszy od poprzedniego.
 
Początek nowego roku, to również czas bilansowania zysków i strat, czas podsumowań dobrych i złych wydarzeń. Jaki był ten stary 2006 rok, co ciekawego spotkało nasze miasto i mieszkańców? Prześledźmy 12 minionych miesięcy.
 
Styczeń 2006
 
Rozpoczęło się hucznie, bo XIV Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 9 stycznia od godziny 7.00 na ulice miasta ruszyli piscy wolontariusze, by zbierać pieniądze dla ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę udzielania pierwszej pomocy. Mimo mroźnej aury młodzież, pielęgniarki, członkowie Stowarzyszenia Diabetyków… robili co tylko w ich mocy, aby do puszek trafiło jak najwięcej złotówek.
 
Udało się! Rekord roku 2005 został pobity, podczas XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 25 tysięcy zł.
 
Niezbyt radośnie rozpoczął się nowy rok dla mieszkańców ulicy Mickiewicza 39. Przesiedleni z centrum miasta do wyremontowanego budynku po dawnym PEC-u nie kryli rozczarowania warunkami, które tam zastali. Wiszące z sufitu sople, szron na oknach i lód pod prysznicem, to ich nowe M. Zima stulecia okazała się tak samobezwzględna, jak ci, za sprawą których lokatorzy ulicy Mickiewicza otrzymali swój kąt.
 
Luty 2006
 
Luty rozpoczął się i upłynął w atmosferze skandalu wywołanego listopadowymi wydarzeniami w Gimnazjum nr 1, gdy to Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski odwołał ze stanowiska Dyrektora placówki Zenona Bednarczyka.
 
2 lutego Wojewoda Warmińsko-Mazurski Adam Supeł przywrócił go na zajmowane stanowisko, choć w praktyce nie przyniosło to żadnego efektu. Burmistrz odwołał się od decyzji Wojewody, a Gimnazjum nr 1 dalej ponosiło konsekwencje przepychanki - podzieleni nauczyciele, podzieleni mieszkańcy i człowiek, który chciał po prostu dalej być dyrektorem…
 
Drugi miesiąc w roku, choć najkrótszy, obfitował w sensacyjne zdarzenia. Pod koniec lutego w konflikt z prawem weszli piscy taksówkarze, którzy na Placu Daszyńskiego urządzili sobie bitwę o… klienta. Kierowcy dwóch konkurencyjnych korporacji nie mogąc dojść do porozumienia, które miejsce na postoju im się należy, zdecydowali wziąć sprawy we własne ręce – ostra wymiana zdań, użycie gazu łzawiącego, a w konsekwencji mandat za zakłócanie porządku publicznego ostudził wreszcie irytację taksówkarzy, gniew skłóconych niestety pozostał…
 
Marzec 2006
 
Powołanie na stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 1 dyrektor Barbary Milewskiej, ptasia grypa, II Memoriał Cinka i Świdra – to tematy, na które w tym miesiącu chętnie rozmawiali mieszkańcy Pisza. Jednak zdecydowanie numerem jeden lokalnej polemiki stała się przeprawa mostowa.
 
Podczas cyklicznie organizowanego spotkania z Burmistrzem przedstawiono warianty budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 63 w naszym mieście. W rozmowach uczestniczył Waldemar Królikowski Dyrektor Oddziału w Olsztynie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mieszkańcy wyrażali swoją opinię na temat planowanych zmian w krajobrazie Pisza, w większości przychylną. Społeczne konsultacje, jak nazwano to spotkanie, miało raczej charakter wykładu, podczas którego przekonywano o słuszności wcielenia w życie wariantu nr 3 drogi, niż właściwej polemiki.
 
Kwiecień 2006
 
Przypadający w kwietniu Światowy Dzień Zdrowia stał się pretekstem do organizacji ogólnopolskiego protestu służby zdrowia, do którego włączyli się także przedstawiciele piskiej służby zdrowia. Protestujący lekarze i pielęgniarki domagali się podniesienia pensji.
 
Rozczarowani pracownicy służb medycznych, to nie jedyna niezadowolona grupa społeczna. Do niej włączają się wszyscy ci, którzy liczyli na pomyślne zakończenie sprawy rewitalizacji śródmieścia miasta. Niestety, wniosek złożony przez naszych urzędników o pozyskanie środków unijnych na ten cel, został odrzucony.
 
Żadnych powodów do radości nie mieli i tak poszkodowani życiową sytuacją bezrobotni. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, ze stopa bezrobocia w naszym mieście wyniosła 40, 3 %.
 
Czarę goryczy przepełniła wiadomość o tragicznej śmierci czterech mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w wielkanocny weekend w wypadku samochodowym w Irlandii. W związku z tym wydarzeniem ogłoszono żałobę.
 
Maj 2006
 
Pisz na turystycznym dnie! Taka konkluzja nasunęła się w związku z brakiem jakichkolwiek atrakcji podczas długiego majowego weekendu. Ta przykra wiadomość z początku miesiąca nie przesądziła na szczęście o pesymistycznym charakterze kolejnych wydarzeń.
 
21 maja w naszym mieście zorganizowano III Ogólnopolski Konkurs Tańca. Na parkiecie Gminnego Zespołu Szkół wystąpiło ponad 100 par.
 
Czerwiec 2006
 
Szósty miesiąc w roku upłynął pod znakiem sportowej rywalizacji. Piscy kibice tłumnie przybywali do amfiteatru, by oglądać telewizyjną transmisję meczów polskiej reprezentacji w piłkę nożną podczas Mistrzostw Świata w Niemczech. Wraz z rozwojem zdarzeń liczba zainteresowanych widzów spadała…
 
Znacznie więcej powodów do radości mieli ratownicy, którzy po trzech latach prac doczekali się nowej WOPR-ówki. W połowie miesiąca oddano do użytku budynek w Łupkach.
 
17 czerwca na Leśnej Górce w Piszu odbyły się XI Amatorskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim „Family Cup 2006”, w których wzięło udział ponad 200 entuzjastów sportów rowerowych.
 
Nie brakowało także wrażeń dla miłośników innej formy rozrywki. Dj Adamus, Blenders i VOX to artyści biorący udział w Dniach Pisza. Święto miasta trwało kilka dni, w wielu miejscach, w wydarzenie zaangażowały się zespoły taneczne i folklorystyczne, piskie kapele, dzieci ze szkół podstawowych oraz uczestnicy kółek zainteresowań PDK.
 
Lipiec 2006
 
Prysło kolejne marzenie o rozwoju turystycznym Pisza. Tym razem złudzeń pozbawił nas prezes zarządu Żeglugi Mazurskiej Andrzej Olszewski, który poinformował, że jak na razie nie widzi szans na to, aby po Pisie pływały statki. Podpisanie umowy na dzierżawę działki nad rzeką to, jak się okazało, nie był wystarczający powód do tego, by w najbliższym czasie inwestować dalsze pieniądze. Powodem zaniechania inwestycji był niski stan wody w Pisie.
 
Kolejną wiadomością, która zbulwersowała mieszkańców było porwanie taksówkarza. Do zdarzenia doszło na terenie naszego miasta. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie – kierowcy udało się uciec, a sprawców aresztowano.
 
I wreszcie wiadomość ku pokrzepieniu serc. Artur Mikicin, zawodnik piskiego klubu pływackiego Roś, podczas rozegranych w lipcu Mistrzostw Polski 16-latków w Wołowie koło Wrocławia zdobył aż dwa medale.
 
Sierpień 2006
 
Letnie upały dały się we znaki rolnikom, którzy z dnia na dzień tracąc nerwy liczyli straty. Na wysoką temperaturę, którą dodatkowo podgrzewał mistrz Świata Strong Man Mariusz Pudzianowski, nie narzekali piscy siłacze. Już po raz trzeci w bojach o tytuł najsilniejszego laur zwycięstwa przypadł Cezaremu Piankowskiemu.
 
Inne niż sportowe zainteresowania pochłonęły do reszty niewidomego Kazia Parzycha z Oblewa, który zdobył sympatię całej Polski, choć jego działania nie były zgodne z prawem. W małej miejscowości pod Białą Piską, ku uciesze wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, niewidomy założył nielegalną stację radiową. Historia Radia BIT trwała zaledwie 40 dni.
 
„Biały Miś” - przebój napisany przez Mirosława Górskiego - stał się już marką naszego miasta. 14 sierpnia zorganizowano I Przegląd Zespołów Dancingowych o nagrodę „Białego Misia”. Kilka dni później odbył się koncert „Biały Miś na bis”.
 
 
Wrzesień 2006
 
Wrzesień upłynął pod znakiem oddanych inwestycji: 22 września dokonano oficjalnego otwarcia ulicy Akacjowej, natomiast data 29 września zapisze się w dziejach piskiej oświaty jako historyczna, tego właśnie dnia dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
 
GDDKiA zamieściła informację o przetargu na roboty budowlane dotyczące „Budowy nowego przebiegu dróg krajowych nr 58 i 63 w m. PISZ; Etap I – od skrzyżowania ulic: Klementowskiego z Kwiatową”.
Za dotychczasową pracę na rzecz chorych Marzena Nerkowska – ordynator Oddziału Paliatywnego ZOZ Szpitala Powiatowego w Piszu - została udekorowana Brązowym Krzyżem Zasługi.
 
 
Październik 2006
 
6 października przy ulicy Targowej odbyła się uroczystość przekazania placu budowy „Modernizacji ulic Pionierów i Długiej” – największej inwestycji w Piszu, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
 
Piski szpital wzbogacił się o nowy ambulans, rozpoczęto prace nad budową windy i podnośnika dla osób niepełnosprawnych w przychodni przy ulicy Sienkiewicza. Na terenie szpitala miał miejsce strajk pielęgniarek, domagających się zapowiedzianej kilka miesięcy wcześniej podwyżki płac.
 
Listopad 2006
 
Wybory Samorządowe przyniosły diametralne zmiany na lokalnej scenie politycznej. Nowym Burmistrzem Pisza został Jan Alicki, a starostą Waldemar Nowicki. Wieloletni radni opuścili szeregi, oddając z woli mieszkańców, miejsce młodym, jeszcze niedoświadczonym.
 
Zmarła Ewa Krauze – uczennica ZSO w Piszu, zmagająca się z chorobą nowotworową.
 
Grudzień 2006
 
24 zespoły wystąpiły podczas Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w tańcu Breakdance - „Krok Piskiego Stylu”.
 
Zastępcą Burmistrza Pisza została dotychczasowa Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Kultury i Zdrowia - Grażyna Leszczyńska.
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt