REKLAMA
Data dodania: 13.11.2023
105-rocznica odzyskania wolności
Tak Niepodległość świętowali piszanie
To był patriotyczny weekend. 105-rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to wydarzenie, które nie mogło przejść bez echa. W Piszu odbyły się koncerty, wystawy, zawody sportowe oraz uroczystości z udziałem służb mundurowych.
Uroczyste obchody święta zainaugurowały - występ Piskiego Chóru Kameralnego w Społecznym Ognisku Muzycznym oraz koncert patriotyczny „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu Katarzyny Jamróz w Muzeum Ziemi Piskiej.


Obchody miejskie 11 listopada rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po mszy Chór Vox Matris wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych. Po nim nastąpił przemarsz zgromadzonych ulicami Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszki i ul. Armii Krajowej pod Pomnik Wolności.


Meldunek majorowi Pawłowi Piekarskiemu złożył dowódca uroczystości kapitan Rafała Jackiewicz.


Wojskową asystę honorową zapewniło Wojsko Polskie z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.


Wiele organizacji oraz szkół wystawiło poczty sztandarowe.


Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Piska Orkiestra Dęta. W uroczystości zaangażowani byli harcerze z Hufca ZHP Pisz.
W sali Muzeum Ziemi Piskiej otwarto wystawę pt. „Trudna historia munduru polskiego”.


Na wystawie można zobaczyć kilkanaście mundurów różnych armii, w których walczyli polscy żołnierze. Niezwykle cennym eksponatem są sanki akija, wykorzystywane przez Rosjan i Wermacht w warunkach zimowych.
Wystawa będzie dostępna do 29 lutego 2024 roku.


Na Placu Daszyńskiego śpiewano pieśni patriotyczne, na stadionie I LO pobiegła Sztafeta Niepodległości.


Fot. UM Pisz, MZP, Piszanin
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Magda

A konie gdzie się podziały ? Za zimno było? Ułani się deszczyku przestraszyli i na piechotę przygalopowali? Miasta zgodnie z tradycją nie obsrały ?

marian

w nocy padało, teraz też pada, a dachu nie ma, wszystko zalewa woda, mury mokre, a burmistrz Szymborski milczy. Nie wie co powiedzieć, czy udaje, że nie wie. Burmistrzu dość lania wody. Stań Pan i powiedz jak jest. Ile to ma wszystko kosztować i kiedy to się zakończy.

Blofeld

A mury runą i pogrzebią stary świat - jak śpiewano w czasach PRL. Wracają te czasy, choć nawet za PRL nie robiono takiej fuszerki. Płyn nasz dumny Titanicu.

Andrzej

Między Liceum Ogólnokształcącym a Starostwem na miejscu starego boiska wybudowanego jeszcze za komuny w latach 70 ubiegłego wieku służącego ostatnio jako miejsce parkingowe został wybudowany nowy obiekt sportowy. Całość wraz ze stadionem tworzy w tej chwili naprawdę ładny i wielofunkcyjny zespół obiektów sportowych. I na zakończenie żart: brak jest tylko dachu !.

Daniel

Ha,ha jak niewiele trzeba.Wywalono tych co tylko cieli wstegy i wszystko jest ladne i piekne.

Pis anin

Niepodleglosc juz byla teraz podleglosc nam zostala z kazdej strony....

Dotacje

Przydupasy Szymborskiego napisali, że budowa PDKu finansowana jest w 80% z pieniędzy unijnych. Powszechnie wiadome jest, że koszt budowy to 26 mln, a dotacji jest tylko 7 mln, czyli 20%. Czy ktoś zna te tajemne 80% dotacji. Kiedy i przez kogo to zostało przyznane i w jakich kwotach? Może ktoś coś wie?

Blofeld

Tak, wiadomo. To pieniądze publiczne. Ale kto by je tam liczył. To są drobne szczegóły. Płyn nasz Titanicu, płyn i rozslawiaj imię swych wielkich budowniczych.

Andrzej

Wszyscy wiedzą - tylko nikt nic nie mówi bo nie wie co ma powiedzieć.

Andrzej Rumun&

Dofinansowania nie będzie.

gdzie dach

A prognozy meteo podają, że jutro też pada, a od czwartku w nocy będą już minusowe temperatury. A dachu nie ma.

biskup Jerzy Urban

Kult pomników to bałwochwalstwo

sos

ale w nocy padało, a na PDKu dachu nie ma. Ściany zalane, wszystko zalane. Toć to do wiosny nie wyschnie. Jak w tym gnoju można wykończeniówkę robić? Tynki, kafelki, gładzie, podłogi, stolarke w takich warunkach kłaść? Do 23 grudnia PDK ma być skończony?

Rozpromieniony

Dzień dobry :)

True

Żeby świętować niepodległość trzeba być niepodległym , tym czasem z każdej strony inne hegemony mówią Polsce co ma robić .....

On

Tylko OSPWL i kompania zabezpieczenia z tymi śmiesznymi dowodzącymi

Andrzej

Zadam pytanie. Czy która z osób piszących komentarze wie, pamięta jaki pomnik stał w miejscu w którym jest obecnie Pomnik Wolności jak napisał kolega Krzysztof ?

Daniel

Pomnik poleglych milicjantow.

Major

No dzień dobry ogułem całe te

Nikim

Poprosu bylem na kszenzycu i gadalem tam z zubrem byla tez i sarna

widzę buzię w tym tęczu

Gdyby uroczystości zorganizował dyżurny historyk "etatowy członek", to z F-22 puściliby biało czerwone konfetti, a artyleria strzelałaby brokatem w kształt orła. A na niebie objawiłby się nam cały w poświacie "Zimny Lech Smoleński".

kasia

Wstyd za takie Wojsko Polskie. Gdzie ten polski naród wyjechał do Niemiec , Holandii lub Anglii bo w tym państwie nie da się godnie żyć. O jednostce w Orzyszu już wiele filmików jest na tiktoku jakie tam ludzie stacjonują !

Daniel

Pisiory zeszli do podziemia i opracowuja strategie na nastepne wybory.Niektorzy z nich zaczeli nawet szukac pracy.

Adam

Teraz to nie jest wojsko tylko przeczkole. Wstyd za taką Polskę !

Polonistka

Pisze sie pszeczkole!

Xxx

Karolu ! Jesteś pewnie pisowcem,że nie widać Ciebie na zdjęciach. Gdzie są najważniejsi z piskiego PIS-u, jaki dają przykład ? Ludzie przyszli na to wydarzenie z patriotyzmu, nie bacząc na deszcz. A Ty czepiasz się, że jedna osoba, miała ręce w kieszeni. Przecież cały czas i złośliwie ich tam nie trzymała. Chory z Ciebie człowiek na władzę.

PDK

Coś na tym dachu słabo idzie czy to przez ten dzisiejszy mroźny kapuśniak. Od czwartku podają, że będzie jeszcze gorzej. Może by jakieś plandeki rozciągneli toć wszystko tam moknie.

Daniel

Tak duzej niesuwerennosci i okupacji nie zaznalismy w PRL-u od 1956 roku.A Polacy sa przekonani,ze w PRL-u zylismy w niewoli a teraz to mamy wolnosc i niezaleznosc.Dotyczy to niesety mlodego pokolenia jak i ludzi z dyplomem uczelni.

Do Karolaka

Czy się zmieniły, ludzie się zmienili i dawne sposoby prania mózgów już nie działają. Trzeba być zahibernowanym jaskiniowcem, aby oczekiwać, że w dobie inetrnetu, otwartych granic i szybkich środków transportu będzie panował nacjonalizm jak na początku XX wieku.

Łatwo naleźć zdjęcia w google pokazującego Piłsudskiego z fajkiem w gębie i rękami w kieszeni - rzekomego ojca niepodległości.

Jolo

Dobre czasy produkują słabych ludzi słabi ludzie tworzą ciężkie czasy ot tyle do twojej wypowiedzi

Do Jolo

Hitler z najwyższymi odznaczeniami za odwagę z czasów I wojny światowej doprowadził do II wojny światowej. Tyle do twojej "mądrości" ludowej.

Alexa

Idź i powiedz to ruskim. Narracja jako żywo z Moskwy. Ale coz, ruskich troli będzie przybywać. Pamiętam dobrze czasy PRL ale takiego komunizmu (w tym mentalnym) to by nie wymyślił nawet Lenin i Marks. Są dumni zza grobu z budowy nowego ZSRR (tyle że w nowej odslonie). Ale przyjdzie szybko otrzezwienie, bo komuniści mają to do siebie że lubią dysponować i dzielić nie-swoje. Żaden komunista jeszcze niczego nie wytworzył - co najwyżej zabrał cudze. W tym to oni są dobrzy.

Do Alexa

O ilości wyprodukowanego uzbrojenia przez ZSRR, Hitler mógł tylko pomarzyć. ZSRR wysłało pierwszego człowieka w kosmos. Zresztą można byłoby wymieniać w nieskończoność osiągnięcia ZSRR, ale szkoda czasu na takiego zaślepieńca.

Andrzej Rumun&

Niejaka Karolina nawołuje do podania nazwisk godnych. Sama nie podpisuje się z imienia i nazwiska, widać nie czuje się godna. Pisze też coś o kłanianiu się, może i tak musi, może i musi płacić na PDK. Burmistrz Szymborski jest prawdopodobnie chory od 31 października 2023 roku. Gminę reprezentuje Janusz Puchalski zastępca Burmistrza Szymborskiego. W skorygowanym oświadczeniu majątkowym napisał, że w ubiegłym roku zarobił z Gminy Pisz około 196 tysięcy złotych, czy jakoś tak.

Cieplownik

Lechu, nikt cię nie chciał

zatrudnić bo Wszyscy wiedzą że jestes słaby a nawet bardzo słaby. "Wydusiłeś" Z polskiego społeczeństwa rentę. Ciekawym jest czy tak naprawdę ta renta się tobie należy? Jak brałeś kasę prezesa to byłeś okazem zdrowia. Zatem widzisz co sobą reprezentujesz.... To jest po prostu przykre.

Olo

Jezeli chodzi i fakt to polska podlega brukseli rzadzi nami ursula😁

Piszanin

tobą to chyba bezmózg rządzi gdyby nie unia pisz by dawno zaorali

Karol

Zeby organizować obchody DNIA NIEPODLEGŁOŚCI najważniejszego w polskiego święta państwowego potrzebny jest autorytet i zaufanie społeczne. Burmistrz i jego zastępca nie mają ani jednego, ani drugiego. Od kilku lat na te obchody przychodzi garstka ludzi. Jeszcze 5-10 lat temu były tam tłumy. Dzisiaj jest to garstka ludzi, w większości związana ze stronnikami obecnego włodarza. W tych uroczystościach zabrakło ludzi, którzy coś znaczą w życiu naszego społeczeństwa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Burmistrz Szymborski tyle zrobił szkód, podjął tyle głupich decyzji i tak zdezintegrował nasz społeczność, że już nikt poważny nie chce firmować swoją twarzą tego człowieka. Zwyczajnie nikt z nich nie chce być utożsamiany z nim i jego sposobem zarządzania miastem. To jest wstyd i społeczny obciach.

Polecam do obejrzenia zamieszczone na jednym z internetowych piskich portali zdjęcie z Dnia Niepodległości i wystawionego przez Gminę Pisz pocztu sztandarowego. Jeden z jego członków ubrany w szarfę w barwach narodowych stoi z rękami w kieszeni. Temu człowiekowi brakowało w ustach papierosowego peta i butelki z piwem. Wstyd i żenada, ale cóż jaka władza taki poziom tych uroczystości. Smutne, że tacy ludzie zarządzają tym miastem.

Karolina

to napisz kto jest godny. Z i mienia i nazwiska koniecznie. Ja to widzę tak, że takie anonimowe wpisy na takim forum jak to służą jedynie wylewaniu swoich żali. Każdy mocny "gębie", ale jak ma przejść do czynów to kuli ogon i pokornie się kłania...

Karol

Tak mam bardzo wielki żal, że władze gminy Pisz z okazji największego polskiego Swięta Narodowego wystawiły poczet sztandarowy, którego członek w trakcie obchodów stał z rękami w kieszeniach. To symbol tego co się w naszym mieście dzieje. Karolino, zastanów się dlaczego na uroczystościach organizowanych przez burmistrza Szymborskiego nie ma osób cieszących się społecznym autorytetem i zaufaniem społecznym. Zajrzyj też do definicji słowa godność, zaufanie społeczne, wiarygodność i skonfrontuj to z osobą naszego burmistrza. Będziesz miała odpowiedź na swoje pytanie.

Paweł

Jest tak, jak napisałeś. Nikt z Szymborem nie chce się już utożsamiać. Została mu tylko mała grupka klakierów. Idzie nowe, więc jest nadzieja na lepszy Pisz.

Janek

Łącznie 8 klakierów, cała siła Bolka xD

Nikim

Prawda jest bardzo przykra i smutna o ktorej ludzie nie sa swiadomi . Obchodzimy Dzien Podleglosci a nie Niepodleglosci . I Wielka Szkoda jest ze wiekszosc ludzi w naszym kraju pozwala sie tak manipulowac ........

Andrzej

Profanacja, profanacja i jeszcze raz profanacja. Jak mogliście do tego dopuścić, że brak etatowego przecinacza Jurka. A teraz malutki komentarz Jurek bez Ciebie też można zrobić otwarcie. Pamiętaj- Ty nie pamiętałeś przez osiem lat o miejscu dla którego powinieneś służyć, my już nie pamiętamy o Tobie. A minął zaledwie miesiąc od wyborów.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt