REKLAMA
Data dodania: 18.09.2023
Liski i Nowe Drygały na podium
Gospodynie z naszego powiatu zrobiły najpiękniejsze wieńce dożynkowe w województwie
17 września Gustaw Marek Brzezin otworzył Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które odbyły się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku.
Regionalne dożynki to przede wszystkim piękne stroje ludowe oraz wieńce czy lokalne produkty. Ta tradycja stanowi ważny element polskiej kultury, krzewiący wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków. Na przestrzeni wieków wieś znacząco się zmieniła, lecz potrzeba wspólnego radowania się z pozyskanych plonów oraz pielęgnowania obrzędów pozostaje niezmienna.


Symbolem obfitych plonów i trudu rolników w minionych miesiącach są bochny chleba, które jednocześnie świadectwem dostatku i pomyślności. Jak nakazuje tradycja symboliczny bochen chleba z tegorocznych plonów podzielił marszałek Gustaw Marek Brzezin, gospodarz województwa warmińsko-mazurskiego. - Aby nikomu nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole – mówił do zebranych gości marszałek Brzezin.


Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego.
Ideą konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów, wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego. - mówi organizator.
Wyniki konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy:

I  miejsce - Nowe Drygały z gminy Biała Piska (nagroda: 5 tys. zł)
II miejsce - Liski z gminy Pisz (nagroda: 3,8 tys. zł)
III miejsce - Banie Mazurskie (nagroda: 2,6 tys. zł),


Wyróżnienia (po 1 tys. zł) trafiły do: Ząbrowa (gm. Iława), Legin (gm. Reszel), Nowej Różanki (gm. Kętrzyn), Miłomłyna, Osieki (gm. Bartoszyce), Łukty, Kisielic, Klebarka Małego (gm. Purda), Kwietnika (gm. Młynary)  oraz Nowego Dworu (gm. Orneta).

Źródło: warmia.mazury.pl
Opinie i komentarze

Komentarze (10)

Myślę że Kisielice-Limza powinna zająć miejsce na podium.Ale cóż jesteśmy przed wyborami.

Czas, który kobiety i mężczyźni mogli poświęcić rodzinie, swoim zainteresowaniom bądź odpoczynkowi, przeznaczyli na ciężką pracę nad wykonaniem wieńca. Doceńmy, cieszmy się że o naszej gminie "słychać" (z tych lepszych powodów), nie krytykujmy. Może działalnosć sołectwa Liski zmobilizuje także inne nasze sołectwa. P.S. Wieńce dożynkowe były zawsze - bez względu na partie rządzące.

Te liski to na pierwszych stronach chyba te gospodynie dobrze dają z piswocami ,wóz dla lisek strażacki ,nagrody dla lisek ... Ah ten Jarek całe zycie sam ale gospodyń od *** u ciut ciut za jarkem

Dziwnym trafem proszę państwa nie mogę doszukać się krytyki Kinskiego sołtysa. Twierdził ze w Piszu komisja, niesprawiedliwie, politycznie, bardzo źle oceniła wybór 1 miejsca za wieniec. Twierdził wręcz o manipulacji.Drodzy czytelnicy czy dziś pan Dariusz jest w stanie przeprosic 4 niewinnie po mówione osoby które miały zaszczyt i przyjemność oceniać zgodnie ze swoim sumieniem? Czy w Olsztynku także jury było z nadania politycznego? Na te pytania niechaj państwo sami odpowiedzą czemuż służyła krytyka Dariusza. Młody człowieku gdy tak zaczynasz swoją przygodę, próbując pracy na rzecz samorządów to się grubo zastanów.

te człowiek jest jakiś chory, przynajmniej sprawia wrażęnie takiego, on zachowanie ma nieciekawe, takie nienaturalne, gada od rzeczy, kto wie czy nie wszedł w narkotyki - i wcale nie należy się z tego śmiać.

Na Małeckiego ? Hahaah pisowcom mówimy nie! Znów afera za afera pisowcy załatwiali wizy ahhaahha a tu jeden karetka go zabrała bo się chciał zabić .. to jak pisowcy myrzynkom wizy załatwiali i Filipińczykom za łapówki !Miejmy nadzieję że zostaną rozliczeni! A na wyborach tylko Konfederacja !

Przepraszam że piszę tutaj ten komentarz, ale widzę reklamie na stron ie głównej Piszanina z posłem Małeckim. Pisze on na swojej reklamie o "bezpieczna przyszłość Polaków". Przecież to jest ohydne co on robi. Robi on ze swoją partią wszystko na odwrót. Pieniędzy z KPO brak, kraj zadłużyli po szyję, czołgi te koreańskie to też na kredyt, zmuszają Polki do rodzenia dzieci wbrew ich woli (nawet te chore), drożna w kraju jakiej nie było po 89 roku (inflacja rzeczywista dużo większa niż podają oficjalne statystyki). Proszę pamiętać aby na tego Pana w żadnym wypadku nie głosować bo on szkodzi zarówno Polsce jak i naszemu regionowi. Przypisuje sobie nie swoje zasługi. Takie moje zdanie. Przepraszam że napisałem to tutaj, ale takie życie.

Toż to dzięki tym lewakom z PO i innym z pE donosicielom na Polskę nie ma KPO. DOŚĆ RUDZIELCA W POLSKIEJ POLTYCE. Słudzy Merkelowej na szparagi do niemiec aut.

Prawie 4 tysie dla Lisek? Super! Strażackie wozy będzie można zatankować przed sezonem zimowym XD

dobra robota obydwu solectw

wience imponujace, finezyjne i nienaganne stylowo

bochen wyglada na smaczny

szkoda ze nie ma zdjecia wienca z Bani Mazurskiej

no cóż ...trudno

A gdzie dyżurny historyk?

Sołectwa z powiatu piskiego zdobyły główne nagrody. Gratuluję i tak trzymać.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt