REKLAMA
Data dodania: 07.04.2022
Już ponad 40 dni trwa wojna na Ukrainie
By mogli szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Spotkanie z Ukraińcami mieszkającymi w Piszu
6 kwietnia w sali gimnastycznej SP1 w Piszu odbyło się spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy przebywających w Gminie Pisz.
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele lokalnych władz z Burmistrzem i Starostą włącznie oraz przedstawiciele jednostek samorządu tj. Urzędu Miejskiego Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji, Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli, Piskiego Domu Kultury, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz organizacji pozarządowych.


Będziemy pomagać, dopóki będziecie potrzebować naszej pomocy- zadeklarował na początku spotkania Andrzej Nowicki, Starosta Powiatu Piskiego.
I całe spotkanie miało charakter instruktażowy - co zrobić, gdy... . Ukraińcy zostali zapoznani z procedurami urzędowymi, wyjaśniano im zawiłe kwestie dokumentacyjne, mogli również uzyskać niezbędne informacje na temat nadania numeru PESEL, świadczeń rodzinnych, ubezpieczeniowych, edukacji dzieci w szkołach, przedstawiono im możliwości zatrudnienia, czy wreszcie możliwości aktywnego lub kulturalnego spędzenia czasu.

Chciałabym gorąco podziękować za pomoc, jaką okazali nam piszanie - mówiła przebywająca w naszym mieście Jewgienia Antoniuk, Naczelnik Wydziału Kultury z Irpienia - Ta sytuacja pokazała nam, kto jest naszym bratem, na kogo możemy liczyć. Wy pokazaliście,że macie ogromne serca.
Fot. UM Pisz
Niezwykle wzruszające były jej słowa skierowane do obywateli Ukrainy:
Dobrze Was widzieć całych i zdrowych. Nie mogę powiedzieć jednak, że witam Was z przyjemnością, bo spotkania tego nikt nam nie planował, nikt nie pytał o to, czy z dnia na dzień chcemy porzucić wszystko, co dla nas ważne. Cieszmy się jednak tym, że znaleźliśmy pomoc naszych braci-Polaków, cieszmy się, że jesteśmy zdrowi. Nasza normalność kiedyś powróci.
Zapytani o trudności, jakie napotkali w życiu codziennym, Ukraińcy opowiadali o potrzebie zajęć języka polskiego, bo choć nasze języki mają wspólne korzenie słowiańskie, to komunikacja jest utrudniona. Mówili również o edukacji szkolnej swoich dzieci.


Jak poinformowała dyrektor ZEOSiP w Piszu, na dzień dzisiejszy do szkół podstawowych na terenie Gminy Pisz uczęszczają 44 ukraińskie dzieci. Od poniedziałku będą miały możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach języka polskiego.
Dzieci najdotkliwiej odczują tę zmianę - mówi Galina Hrol, mama trójki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i średniej w Piszu - z dnia na dzień porzuciły dawnych kolegów, przyjaźnie... polski system edukacji różni się od ukraińskiego, przedmioty kształcenia mają inne poziomy, co nie sprzyja nauce, no i oczywiście bariera językowa - największa przeszkoda w procesie edukacji. Nauka w klasie z polskimi kolegami, to oczywiście doskonała lekcja socjalizacji, lecz powiedzmy uczciwie, nauki w sensie dosłownym, jest mało. Angielski i matematyka - to przedmioty, które są w stanie przyswoić, mimo różnicy językowej, pozostałe... no cóż.. Póki co, nasze dzieci dodatkowo, a niektóre wyłącznie, korzystają z lekcji ukraińskich on-line.

Trudności ze zrozumieniem języka polskiego są przyczyną dla którego część Ukraińców przebywających w naszym mieście jeszcze nie zapisała swoich dzieci do piskich szkół.
Boją się iść do szkoły, wstydzą, że nie mówią i nie rozumieją języka polskiego- mówi pani Nadia - postanowiłam oszczędzić im stresu i na razie uczą się w domu na komputerze.
Kwestia, której nie podjęto na tym spotkaniu, a jedna z ważniejszych, to kwestia opieki medycznej. Do jakiego lekarza udać się, gdy zdrowie szwankuje? Czy należy mieć swojego lekarza rodzinnego, czy iść do lekarza rodzinnego rodziny goszczącej?
W sytuacji pogorszenia zdrowia lub zagrożenia życia, każdy lekarz podstawowej opieki medycznej (tj. lekarz rodzinny) ma obowiązek przyjąć obywatela Ukrainy, na ogólnych zasadach, na jakich przyjmuje się pacjentów w Polsce - wyjaśnia poproszona przez nas o komentarz w tej sprawie, Ludmiła Michałowska, prezes Stowarzyszenia Zdrowie w Piszu - Przy czym obywatele Ukrainy nie składają deklaracji u lekarza POZ, co skutkuje tym, że w przypadku ponownej choroby nie muszą kierować się do tego samego lekarza.
W przypadku chorych dzieci należy przede wszystkim wybierać lekarza POZ ze specjalizacją w pediatrii. Do lekarzy specjalistów, poza ginekologiem i psychiatrą, można się udać dopiero po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Już wkrótce do grona piskich lekarzy dołączy pani ginekolog z Ukrainy, która ma rozpocząć pracę w Szpitalu Powiatowym w Piszu (wspomniał o tym Starosta Piski).

Obywatele Ukrainy korzystający z opieki zdrowotnej na wizytę powinni zabrać ze sobą paszport lub inny dokument tożsamości oraz PESEL nadany w Polsce.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt