Data dodania: 01.04.2021  |  wyświetlenia: 6637
Bezcenne znalezisko wstrzymało przebudowę PDK
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Odkryte pomieszczenie w którym znajdowały się skrzynie
Prace nad budową Piskiego Domu Kultury zostały wstrzymane ze względu na odkrycie znacznych fragmentów murów zamku krzyżackiego. W jednym z pomieszczeń zamku znaleziono skrzynie z bezcennymi przedmiotami.
Podczas prac budowlanych na terenie obok budynku PDK natrafiono na cenne znalezisko. To kolejne fragmenty XIV wiecznego zamku krzyżackiego. Na miejscu pojawił się konserwator zabytków. Budowa została wstrzymana.

Odkryte fragmenty piwnic zamkowych


Podczas prac ziemnych robotnicy odkryli znaczną część zamkowych piwnic. W odkrytym pomieszczeniu dopatrzono się drewnianej skrzyni.
Myśleliśmy, że to jakieś pozostałości desek - mówi jeden z robotników - ale gdy zaczęliśmy odsłaniać, okazało się że to jakaś skrzynia, chyba stara - pomyśleliśmy. Poinformowaliśmy kierownika budowy. Potem zjechali się jacyś naukowcy. Tyle wiem.
Odkryte fragmenty piwnic zamkowych


Co istotne skrzyń było więcej i nie była puste, znajdowały się w nich szaty, ozdobne nakrycia głowy i drobna biżuteria. Osobna skrzynia wypełniona była księgami. Wszystko zachowane w dość dobrym, jak na upływ czasu stanie.
Będziemy badać pochodzenie znaleziska - mówi dr Jan Bryk z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego - na ten moment mogę powiedzieć, że patrząc na zdobnictwo strojów i materiał, pochodzą prawdopodobnie z XV lub XIV. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze treści ani rodzaju znalezionych ksiąg.
Informacje o szczegółach znaleziska znane będą w najbliższych miesiącach. Do tematu powrócimy.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt