Data dodania: 07.02.2020  |  wyświetlenia: 2412
Podsumowanie roku w KPP w Piszu
Wykrywalność przestępczości w Piszu jest wyższa niż średnia wojewódzka
W Komendzie Powiatowej Policji w Piszu odbyła się roczna odprawa z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, nadinsp. Tomasza Klimka.
W czwartek, 6 lutego w piskiej komendzie odbyła się roczna odprawa Komendanta Powiatowego Policji w Piszu, mł. insp. Marcina Kubasa z podległymi funkcjonariuszami. W podsumowaniu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadinsp. Tomasz Klimek.

Komendant Powiatowy Policji w Piszu przedstawił  efekty pracy policjantów w całym powiecie prezentując dane statyczne obrazujące osiągnięte w 2019 roku wyniki.
Był to bardzo dobry rok dla piskiej jednostki. Rok uzyskania historycznie najlepszych jak dotąd wskaźników praktycznie w każdej kategorii przestępstw, ale także rok ciężkiej, codziennej wytężonej pracy, rok budowania dobrego imienia i wizerunku formacji, a także bliskiej współpracy z lokalną społecznością oraz samorządem terytorialnym. - mówił mł. insp.Marcin Kubas, Komendant Powiatowy Policji w Piszu.
Przestępczość
Od 2016 roku systematycznie spada ilość popełnianych przestępstw na terenie powiatu piskiego, rośnie natomiast ich wykrywalność. Wskaźnik wykrywalności w roku 2019 kształtuje się  na poziomie 82,9%. Oznacza to, że jest wyższy niż średnia wojewódzka, która wynosi 75,8%.

Podobnie przedstawiają się wskaźniki jeśli chodzi o przestępczość w tzw. „7 kategoriach przestępstw”, czyli tych najbardziej uciążliwych społecznie takich jak: kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, rozbój, uszczerbek na zdrowiu, bójka, pobicie, uszkodzenie mienia. Liczba przestępstw wykrytych w tej kategorii wzrosła ze 105 w 2018 roku do 176 w roku minionym. Wykrywalność kształtuje się tu na poziomie 61,3% i jest zdecydowanie wyższa niż średnia wojewódzka, która wynosi 49,2%. 

Sytuacja na drodze
Wypadek na DK 63

W 2019r.  odnotowano 53 wypadki drogowe, czyli o 12 więcej niż w poprzednim roku. Wzrosła też ilość wypadków śmiertelnych z 3 w roku 2018 do 7 w 2019 roku. Zmniejszyła się natomiast liczba kolizji na piskich drogach z 592 do 543.  Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. W minionym roku policjanci drogówki, na drogach powiatu piskiego zatrzymali aż 45 kierowców, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, czyli tzw. „50+”. W roku 2018 za popełnienie tego wykroczenia uprawnienia straciło 26 kierowców.  Wzrosła liczba zatrzymanych  nietrzeźwych kierujących, którzy dopuścili się popełnienia przestępstwa, czyli kierowali pojazdem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W roku 2019 policjanci zatrzymali 140 nietrzeźwych kierujących, a rok wcześniej – 124, czyli wzrost o 16 osób. 

Mapa Zagrożeń

W minionym roku obywatele nanieśli na mapę 310 różnego rodzaju zgłoszeń w powiecie piskim. 107 z nich zostało uznanych za potwierdzone, a 159 zgłoszeń nie. Wskaźnik potwierdzalności w naszym powiecie kształtuje się na poziomie 41,75%. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło: spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 85, przekraczania dozwolonej prędkości – 69, nieprawidłowego parkowania- 29, aktów wandalizmu- 18 oraz używania środków odurzających- 18. 

Inwestycje w piskiej komendzie

Komendant zaznaczył też, że w roku 2019 rozpoczęto szereg inwestycji na terenie powiatu, pozyskania nowych radiowozów oraz łodzi motorowej. Przede wszystkim udało się rozpocząć długo wyczekiwany remont budynku piskiej komendy, zewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, czy też odwodnienia tego obiektu. Wyremontowany został także budynek Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie.

Komendant podziękował samorządowcom za wspólne przedsięwzięcia podejmowane na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu oraz za wsparcie finansowe, jakie piska policja otrzymała w roku 2019. Łączna kwota dofinansowania w minionym roku wyniosła  blisko 114 000 złotych.


Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podczas spotkania wręczył Komendantowi Powiatowemu Policji w Piszu kluczyki do radiowozu oznakowanego marki Toyota Land Cruiser. To samochód osobowo- terenowy, który będzie wykorzystywany  w codziennej służbie przez policjantów z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie. Radiowóz wartości około 250 tysięcy złotych został zakupiony ze środków Komendy Głównej Policji w ramach „Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020”. 

Podziękowania i wyróżnienia
To dzięki Wam, Waszej ciężkiej pracy, Waszemu zaangażowaniu piska policja osiągnęła tak dobre wyniki w 2019 roku, które uplasowały ją w czołówce  wszystkich jednostek garnizonu warmińsko- mazurskiego. Serdecznie za to dziękuję i szczerze jestem z Was dumny - mówił piski komendant.

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadinsp. Tomasz Klimek wyróżnił dwóch policjantów z piskiej drogówki: sierż. szt. Marcina Dąbkowskiego oraz st. post. Jakuba Wygnała. To funkcjonariusze, którzy w dniu 2 stycznia br. byli świadkami zasłabnięcia starszej kobiety na przejściu dla pieszych w Piszu. Kobieta przewróciła się i straciła przytomność. Policjanci drogówki natychmiast udzielili starszej pani pierwszej pomocy przedmedycznej, co skutkowało uratowaniem jej życia.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt