Data dodania: 15.10.2019  |  wyświetlenia: 2389
Postawa sierżanta Mateusza Grajko godna pochwały
Przykład odwagi oraz ofiarności w służbie na rzez bezpieczeństwa dał sierż. Mateusz Grajko z KPP w Piszu, który z narażeniem własnego zdrowia i życia uczestniczył w pościgu i zatrzymaniu sprawców kilku przestępstw. Za swoją postawę otrzymał podziękowania od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wręczył nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Sierż. Mateusz Grajko pełni służbę w piskiej policji od 2016 roku. Obecnie jest referentem Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Zdarzenie, w którym wykazał się niezwykłą odwagą miało miejsce pod koniec sierpnia. W miejscowości Kociołek Szlachecki kierowca samochodu osobowego nie zatrzymał się do kontroli. Policja podjęła pościg. Podczas pościgu kierowca nie reagował na wydawane polecenia do zatrzymania się. Ominął blokadę patrolu, nie pozwolił również wyprzedzić się i zatrzymać, doprowadzając do bocznego zderzenia z radiowozem patrolu interwencyjnego.

Następnie jadąc poboczem kierował się na drugi patrol RD, który blokował jego przejazd. Mateusza Grajko, w ostatniej chwili odskoczył w bok, następnie kontynuował jazdę. Policjant usiłując za wszelką cenę zatrzymać pojazd i wykorzystując bezpośrednią bliskość przejeżdżających obok niego „uciekinierów” przez otwarte boczne okno przednich drzwi wskoczył do środka samochodu wzywając kierowcę do zatrzymania się.

Sprawcy wypchnęli go z auta. W wyniku zdarzenia odniósł lekkie obrażenia ciała. Pojazd sprawców przejechał jeszcze kilkadziesiąt metrów, wjechał w zarośla bez możliwości kontynuowania jazdy, gdzie zatrzymano obu mężczyzn. Ponadto  policjant wspólnie z innymi funkcjonariuszami podjął skuteczną reanimację jednego ze sprawców zdarzenia, który jak ustalono doznał zawału serca i według relacji lekarza tylko dzięki udzieleniu mu szybkiej i fachowej pomocy przeżył.

Podejrzani odpowiedzą za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli oraz czynnej napaści na funkcjonariuszy.

sierż. M. Grajko z przełożonymi

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt