REKLAMA
Data dodania: 21.10.2008
Książka w której miasto żyje
Książka w której miasto żyje
Ulice, domy, krajobraz, a przede wszystkim mieszkańców Pisza lat 1900-45 można zobaczyć na fotografiach najnowszej książki Ulfa H.W.Wöbcke "Johannisburg in Ostpreussen". To gratka dla miłośników historii Pisza.

Ulice, domy, krajobraz, a przede wszystkim mieszkańców Pisza lat 1900-45 można zobaczyć na fotografiach najnowszej książki Ulfa H.W.Wöbcke "Johannisburg in Ostpreussen". W ubiegłym tygodniu w Muzeum Ziemi Piskiej miało miejsce spotkanie autora z miłośnikami i badaczami historii Pisza.

Od przełomu lat 80-90 tych panuje cudowny snobizm na zbieranie starych zdjęć naszego miasta - powiedział Waldemar Brenda z Muzeum Ziemi Piskiej. Dzięki temu poznajemy jak wyglądali ludzie i miasto. Dotychczasowe dwie tego typu pozycje, które mamy w muzeum, bardziej pokazywały domy i architekturę, niż ludzi. Kiedy oglądałem książkę pana Wöbcke uderzyło mnie, że to domy są na tle ludzi. Dzięki temu to miasto w książce "żyje".

Książkę napisałem w oparciu o kronikę moich przodków pochodzących z Prus Wschodnich - mówił autor książki podczas spotkania - do napisania jej dopingowała mnie szczególnie moja matka. Ja kontynułowałem jej kronikarską pasję.

W 2002 roku postanowiłem narysować szczegółowy plan Pisza z zaznaczeniem ulic i domów, w którym mieszkali ludzie tamtych lat. Zebrałem sporo fotografii ze 140 rodzin. Były to głownie rodziny znajomych ze Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Pisza. Prosiłem, by każdy podpisywał na odwrocie ludzi ze zdjęcia - kim są i gdzie mieszkali. Jeśli miałem podwójne potwierdzenie (od dwóch różnych osób), uznawałem taki adres za prawdziwy.       

W ten sposób książka Wöbcke'go stała się bogatą kolekcją zdjęć, map, a także listów i relacji mieszkańców Johannisburga z lat 1900-45. Dużą część zajmuje też wykaz mieszkańców tamtych lat. Ta sporej wielkości "cegła" jest niezłą gratką dla sporej grupy miłośników historii Pisza i ziemi piskiej. Jedynym mankamentem dzieła jest fakt, że napisane zostało w języku niemieckim i nie przewiduje się tłumaczenia polskiego w całości.

Pozycja dostępna jest do kupienia w sklepiku Muzeum Ziemi Piskiej oraz w siedzibie Piskiego Stowarzyszenia Niemieckiego Miasta i Rejonu Pisz ”Roś” w Piszu przy ul. Wąglickiej 1.
   

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt