REKLAMA
Data dodania: 16.08.2008
Fotografował Papieża z bliska
Fotografował Papieża z bliska
Do 12 września w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Piszu można obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Tadeusza Zagoździńskiego "Początki Wielkiego Pontyfikatu". W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie.

Do 12 września w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Piszu można obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Tadeusza Zagoździńskiego pt. "Początki Wielkiego Pontyfikatu".

Na wystawę składają się unikalne, w większości niepublikowane, zdjęcia z pierwszych wizyt Jana pawła II do Polski. Fotografie pochodzą ze "strefy zero", czyli strefy bezpośredniego 

Otwarcie wystawy w holu Urzędu Miejskiego
przebywania papieża. Tadeusz Zagoździńskibył jednym z nielicznych fotografów, obok Arturo Mario (osobistego fotografa), który dokumentował wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Podczas otwarcia wystawy (14 sierpnia) razem z zaproszonymi gośćmi, obecny był autor zdjęć.

Wybrałem 100 z 1600 zdjęć mojej kolekcji - powiedział Tadeusz Zagoździński. Ułożone są chronologicznie i tworzą "książkę" relacjonującą pierwsze wizyty Ojca Świętego. W odróżnieniu do Arturo Mario, który jest fotografem, czuję się bardziej jako fotoreporter. Moje zdjęcia obrazują nie tylko samej osoby Jana Pawła II, ale i otoczkę wokół jego wizyt do Polski.

I faktycznie przed wejściem do sali konferencyjnej, tuż przy drzwiach, wita nas zdjęcie Karola Wojtyły, nieświadomego czekającego go pontyfikatu. Skromny Wojtyła, wsiadający do samolotu, jest fotografowany na dalszym planie zdjęcia.

Po wejściu do sali z fotografiami widzimy już Karola Wojtyłę jako Jana Pawła II i podążając wokół sali konferencyjnej widzimy chronologicznie ułożone fotografię kolejnych pielgrzymek.

Tadeusz Zagoździński - fotoreporter, absolwent dziennikarstwa UW. Od 1966 r. zajmuje się zawodowo fotografią prasową. Fotografował m. in. dla Centralnej Agencji Fotograficznej, warszawskiego oddziału magazynu TIME oraz Polskiej Agencji Interpress.

Podczas otwarcia wystawy autor zdjęć komentował swoje prace.
Specjalnością zawodową stały się, poza zdjęciami z doniosłych uroczystości państwowych, relacje fotograficzne z konfliktów wojennych i przewrotów rewolucyjnych w Libanie, Iranie, Afganistanie, Wietnamie, Angoli czy Namibii.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. World Press Photo 1969, Interpress Photo 1979 oraz tytuł Mistrza Międzynarodowej Fotografii Prasowej za rok 1983.

Po miesięcznej ekspozycji w Piszu, wystawa będzie prezentowana w Sejmie RP.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt