REKLAMA
ARTYKUŁ PARTNERA
Jak wybrać profil okapowy na balkon i taras?
Fot. freepik.com
Zarówno balkon, jak i taras zaliczane są do elementów architektury mieszkania lub domu, które są pożądane przez większość użytkowników takich przestrzeni. Poza tym, że można na nich spędzać czas, relaksując się i wypoczywając, to dodatkowo mogą stanowić ozdobę budynku, jeżeli tylko zostaną estetycznie zaaranżowane. Jednym z elementów, który ma wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność takich przestrzeni, jest profil okapowy. Jak wybrać jego odpowiedni model? Podpowiadamy.
Dlaczego warto zamontować profil okapowy na balkonie lub tarasie?

Zwłaszcza w sytuacji kiedy decydujemy się na budowę domu metodą gospodarczą i nie omawiamy każdej kwestii ze specjalistą z dziedziny budownictwa, możemy nie być świadomi tego, że na balkonie i tarasie powinny być umieszczone profile okapowe, które służą do ochrony elewacji przed ewentualnymi uszkodzeniami, które może spowodować gromadząca się w tym miejscu woda deszczowa. Profil okapowy może być nie tylko funkcjonalnym elementem wykończenia tarasu lub balkonu, ale także stanowić jego dekorację, ponieważ przybiera on postać ozdobnej listwy, która dodatkowo poprawia estetykę budynku.

Jaki rodzaj profili okapowych na balkon i taras wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różne kształty profili okapowych na taras i balkon. Dlatego warto dostosować taki produkt do stylistyki miejsca, w którym ma być wykorzystany. Z tego powodu, dokonując wyboru tego elementu, należy uwzględnić kształt balkonu lub tarasu. Wśród najczęściej wybieranych profili okapowych można wymienić modele do balkonów półokrągłych, kwadratowych, prostokątnych, a także wersje do gięcia, nazywane też łukowymi.

Poszczególne modele mogą być dopasowane również do elementów wykończenia balkonu i tarasu. Oznacza to, że produkty takie mogą być dostosowane na przykład pod powłokę izolacyjną, ale też powłokę żywiczną czy płytki ceramiczne bądź kamienne. Profile okopowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu mogą stanowić dodatkową ozdobę balkonu lub tarasu.

Z jakich materiałów wybrać profil okapowy na balkon i taras?

Wybierając profil okapowy, należy zwrócić uwagę również na materiał, z którego jest on wykonany. Do wyboru mamy wersje aluminiowe, ale też z PCV. Plastikowe modele, choć są tańsze, to ich materiał nie jest zbyt odporny na każde warunki atmosferyczne. Z tego powodu lepiej postawić na aluminiowy profil okapowy, najlepiej taki, który został poddany procesowi anodowania, czyli obróbce, dzięki której będzie odporny na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Aluminiowe profile okapowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż wersje plastikowe, jednak mogą być od nich droższe. Ostatnim aspektem, który trzeba uwzględnić, kupując taki element, są jego wymiary. Uzależnione są one nie tylko od wielkości balkonu czy tarasu, ale także rodzaju wykończenia posadzki w tym miejscu.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt