Serwis Kultura
Data: 2014-01-09 | wyświetlenia: 118773
W Piskim Domu Kultury po raz piąty odbył się przegląd grup kolędniczych. Podczas Herodów 2014 swoje talenty pokazały dzieci z piskich szkół podstawowych oraz lokalne grupy kolędnicze z Pisza, Pogobia Średniego, Wiartla, Rostek, Mazuchówki Rucianego - Nidy i Kolna.
Data: 2014-01-02 | wyświetlenia: 60144
Tradycyjnie Piszanie witali Nowy Rok na Placu Daszyńskiego. Zgromadzonych przywitał piski zespół Aspen, a główną atrakcję stanowił występ naśladowców szwedzkiej grupy ABBA - ABBAMIA band. Punktualnie o północy wraz z korkami szampana wystrzeliły fajerwerki.
Data: 2013-11-30 | wyświetlenia: 93970
Po raz siódmy młodzi wokaliści konkurowali między sobą o Złotą Nutę Pisza w konkursie Festiwalu Piosenki Polskiej "Masz szansę więc śpiewaj". Większość nagród zdobyły wokalistki z Kolna i Wilkas. Swoje umiejętności taneczne prezentowały zespoły z Mrągowa i Pisza.
Data: 2013-11-07 | wyświetlenia: 112936
6 listopada odbyła się X Gala Wilka Piskiego - w galerii zdjęć można zobaczyć zdjecia wszystkich nominowanych i nagrodzonych.
Data: 2013-07-29 | wyświetlenia: 4722
Co zrobić z zardzewiałą blachą? Wyrzucić do śmietnika, czy oddać na złom? Wystarczy uruchomić wyobraźnię, aby w zbędnym kawałku żelazka dostrzec artystyczną wizję. O tym, że można zrobić coś z niczego świadczy piątkowa wystawa „Blachini” (malarstwo na blachach) i NIEtaki pejzaż (malarstwo akwarelowe), która odbyła się w Piskim Domu Kultury.
Data: 2013-07-22 | wyświetlenia: 4380
Chyba każdy o tym wie, że muzyka łagodzi obyczaje i jest lekiem na całe zło. Podobne uczucie wzbudza uwalniający emocje taniec. Obie formy sztuki doskonale pobudzają zmysł artystyczny oraz pozwalają przełamać własną nieśmiałość. Wiedzą o tym uczestnicy III Wojewódzkiego Turnieju Tańca Środowiskowych Domów Samopomocy. Czwartkowa impreza sprzyjała wymianie doświadczeń, nawiązaniu nowych znajomości, a także sportowej rywalizacji.
Data: 2013-07-04 | wyświetlenia: 3356
Mija 70 rocznica tzw. „rzezi wołyńskiej” – czyli masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Armię Powstańczą na ludności polskiej. Według szacunku naukowców, w okresie od lutego 1943 r. do lutego 1944 r., zginęło 50 – 60 tys. Polaków zamieszkujących wschodnie kresy Rzeczpospolitej. Ta ciemna karta historii, podobnie jak późniejsza akcja „Wisła” przysłoniły wspólną przeszłość (szczególnie XIV – XVIII w.), budowaną na jednym organizmie państwowym lub bliskim sąsiedztwie. Na szczęście czas leczy rany, czego przykładem było wsparcie Polaków dla „pomarańczowej rewolucji”. Dziś oba narody potrafią mówić podobnym językiem o czym świadczy m.in. wtorkowa konferencja w Muzeum Ziemi Piskiej pn. „Historia i źródła. Polska i Ukraina w latach trzydziestych – pięćdziesiątych XX wieku”.
Data: 2013-04-19 | wyświetlenia: 4234
„Turniej czas zacząć” – tą magiczną formułką Wojciech Kass otworzył wczorajszy Otwarty Konkurs Jednego Wiersza. Trzy krótkie słowa prańskiego poety były wstępem do długiej poetyckiej bitwy ponad trzydziestu literatów z całego kraju. Takiej frekwencji w kilkuletniej historii imprezy jeszcze nie było.
Data: 2013-03-13 | wyświetlenia: 3627
Czym jest taniec? Sztuką, rozrywką, a może sportem? Zdania na ten temat są podzielone, jednak wszyscy z pewnością zgodzą się, że taniec jest pasją i sposobem na życie. Ciężkie treningi i litry przelanego potu służą zachowaniu zdrowej sylwetki oraz osiąganiu sukcesów w zawodach krajowych oraz na arenie międzynarodowej. Takim bardzo dobrym wynikiem może się pochwalić rodzeństwo Wójtowiczów, które brało udział XIV Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego o Puchar Kujaw i Pomorza.
Data: 2013-02-21 | wyświetlenia: 2874
Były oficer i zagubiony w rzeczywistości naukowiec są kluczowymi postaciami sztuki rosyjskiego dramaturga Władimira Zujewa pt. „Czkawka”. W ich rolę wcieliło się dwóch aktorów olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza – Marcin Tyrlik i Maciej Mydlak.
Data: 2013-02-13 | wyświetlenia: 1888
Dobra wiadomość dla miłośników poezji i muzyki. Za dwa miesiące, po raz dziesiąty, wyruszymy w podróż do krainy łagodności. Przewodnikami tej wyprawy będą uznane gwiazdy sceny artystycznej m.in. Jerzy Satanowski, Aga Zaryan, Mirosław Czyżykiewicz oraz Magda Umer. X Festiwal „Pisz i Śpiewaj Poezję” potrwa cztery dni.
Data: 2013-01-19 | wyświetlenia: 2528
Nadeszła długo oczekiwana chwila. W najbliższy poniedziałek dla kilku tysięcy uczniów z Warmii i Mazur oraz Podlasia rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe. W związku z tym część dzieciaków wyjedzie na zimowe kolonie lub do krewnych, natomiast reszta zostanie w swoich miejscowościach.
Data: 2012-10-30 | wyświetlenia: 2286
Do 11 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących można obejrzeć wystawę prac malarskich i fotograficznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko – mazurskiego oraz powiatów żywieckiego i wileńskiego. „Żyj z pasją” to tytuł młodzieżowego projektu organizowanego w ramach kampanii Mazury Cud Natury.
Data: 2012-10-30 | wyświetlenia: 2458
Organizowane przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Piszu spotkania z cyklu „Teatr przy stoliku” cieszą się sporą popularnością i mają nowych słuchaczy. Świadczy o tym wysoka frekwencja, która towarzyszyła piątkowemu spektaklowi „Wariatka”.
Data: 2012-10-22 | wyświetlenia: 3703
Osiem zespołów wystąpiło, na deskach Piskiego Domu Kultury, podczas piątkowego II Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Scenicznych Środowiskowych Domów Samopomocy. Siedem z nich rywalizowało o główną nagrodę i dyplom za zajęcie pierwszego miejsca. Ostatecznie zwycięzcą została grupa teatralna ze Środowiskowego Domu Samopomocy Z Piasutna.
Data: 2012-07-30 | wyświetlenia: 3241
Minęło pięć lat od powstania zespołu „Klika” z Białej Piskiej. Przez ten okres kapela była laureatem wielu festiwali artystycznych m.in. III Konkursu Piosenki Biesiadnej i Orzyskich Spotkań Folklorystycznych.
Data: 2012-07-18 | wyświetlenia: 2869
Nawet czarne chmury, gromadzące się nad Nowymi Gutami, nie przeszkodziły w wywiezieniu wspaniałych wspomnień z trzydniowego Parapikniku 2012.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione