Data dodania: 15.04.2015  |  wyświetlenia: 3743
Iza i Mateusz w Komisji Problemowej
Młodzi piszanie zasiądą w ławach sejmowych
Fot. sejm.gov.pl
Uczniowie klasy IIIc Samorządowego Gimnazjum Publicznego w Piszu - Izabela Makuła i Mateusz Tabaka będą reprezentować nasze województwo na XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Iza i Mateusz, zostali wyłonieni w konkursie, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu i Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako jeden z 525 zespołów do 32 osobowej Komisji Problemowej Sejmu Dzieci i Młodzieży. Prace w komisji problemowej rozpoczną już w maju.

W ramach Projektu Sejm Dzieci i Młodzieży 2015 uczniowie Samorządowego Gimnazjum Publicznego w Piszu zorganizowali tzw. spacer badawczy, w trakcie którego zadawali mieszkańcom miasta pytania dotyczące parku miejskiego w Piszu.

Mateusz Tabaka i Izabela Makuła, uczniowie SGP

- Park to teren, którego lepsze wykorzystanie może być mało kosztowne - usłyszeli od rozmówców Mateusz Tabaka i Izabela Makuła, uczniowie SGP. Park jest miejscem cienistym, które może być przydatne porą letnio - wiosenną, nikt tu jednak nie organizuje żadnych wydarzeń, można tylko wypoczywać biernie, młodzieży brakuje form aktywnego wypoczynku połączonego ze sportem. Zdaniem mieszkańców w parku można organizować wydarzenia, które zintegrowałyby środowisko lokalne, ludzi w różnym wieku.

Inne sugestie zgłaszane przez mieszkańców dotyczyły:

  • wygody - w parku jest niewiele ławek. Obecnie istniejące są wąskie, bez oparcia i niewygodne, szczególnie dla osób z chorym kręgosłupem;
  • bezpieczeństwa - chodniki są dość stare i w niektórym miejscach nierówne. Warto by pomyśleć o ich remoncie. Schody są dosyć strome i niezbyt wygodne dla wózków, osób niepełnosprawnych. Warto by przy planowanym remoncie pomyśleć o ich zmianie;
  • czystości miejskiego zieleńca - są miejsca w parku, które wymagają sprzątnięcia, być może to sprawa zbyt małej ilości koszy na śmieci.
  • zagospodarowania – kiedy zostanie zakończona budowa skateparku?
Zdaniem Izy i Mateusza i ich respondentów park miejski w Piszu wymaga lepszego zagospodarowania
Fot.Krzysztof Szyszxkowski

Wprawdzie w parku znajduje się plac zabaw, pojawiły się zastrzeżenia do bezpieczeństwa bawiących się na nim dzieci. Piaskownica, nie jest zakrywana, co grozi zanieczyszczeniem piasku na przykład przez psy i jest mało higieniczne.

Relację, która zyskała uznanie komisji konkursowej, można zobaczyć tutaj

Z powiatu piskiego w ławach parlamentu, choć nie w komisji problemowej, zasiądą również uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu - Patrycja Biedrzycka, Emilia Nitkiewicz oraz Aleksandra Giszczak i Anna Wrzosek.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt