REKLAMA
klik
klik
Data dodania: 04.03.2015
Rodzice pięciolatków są zaniepokojeni
Nie taka zerówka straszna
Nie taka zerówka straszna
Przyspieszone rozpoczęcie edukacji szkolnej to zagadnienie, które przez kilka lat bulwersowało szerokie grono rodziców sześciolatków. Podobny problem dotknął w tym roku rodziców pięciolatków. Od nowego roku szkolnego, tj. od września 2015r. dzieci z przedszkolnych grup pięciolatków miałyby opuścić mury przedszkola i rozpocząć naukę z nową panią w zerówce - przy szkole podstawowej.

-To ogromny stres dla maluchów – mówi mama Szymona – na jeden rok nowa pani, nowe miejsce. Po co? Czy nie wystarczy, że obowiązkowo rozpoczną naukę rok wcześniej? Wcześniej był wybór, czy zostawić w przedszkolu, czy posłać dziecko do zerówki, teraz wyboru nie ma – dodaje inny rodzic. To niesprawiedliwe, że taką decyzję nie konsultuje się z nami.

W świetle powstałych wątpliwości doszło do sytuacji, gdy rodzice wolą pozostawić dziecko w domu.

-Do naszej poradni zgłaszają się rodzice, którzy chcą wykonać badania w kierunku odroczenia obowiązku już nie szkolnego, a przedszkolnego – mówi Elżbieta Włodkowska, dyrektor Powiatowej Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Piszu. Wyjaśniamy rodzicom, że takich badań nie ma. To wiek właściwy, aby rozpocząć zajęcia z rówieśnikami.

-Uspokajam rodziców, że dzieci odnajdą się bardzo szybko w nowym środowisku. Diagnozujemy dopiero sześciolatki i to w kierunku dojrzałości szkolnej, nie przedszkolnej.

Decyzja ta, to konsekwencja zmian oświatowych. Zgodnie ustawą o systemie oświaty dziecko w wieku 5 lat ma obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek, o którym mowa, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.

5 marca Szkoła Podstawowa nr 1 organizuje spotkania dla rodziców dzieci 6 i 5-letnich w związku z rekrutacją do „zerówek” i I klas. Spotkanie z rodzicami 6-latków 14.00-15.00, 5-latków 15.30-16.30

10 marca o godz. 1600 spotkanie dla rodziców i dzieci w Gminnym Zespole Szkół w Piszu.

Szkoła Podstawowa Nr 2 planuje podobne spotkania w późniejszym terminie

Rodzice piskich pięciolatków nie mają wątpliwości, co do zasadności przygotowania przedszkolnego, jednak woleliby, aby odbywało się po staremu – w przedszkolu. List protestacyjny w sprawie przeniesienia dzieci do zerówki przy szkole trafił do burmistrza.

Burmistrz Pisza w najbliższym czasie spotka się z rodzicami w celu wyjaśnienia wątpliwości, które wyrazili w swoim piśmie - czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie skierowane do Burmistrza Pisza.

-W roku szkolnym 2015/2016 dziecko pięcioletnie, tak jak wcześniej sześcioletnie, jest obowiązane realizować roczne przygotowanie przedszkolne potocznie zwane "zerówką". W Gminie Pisz od 2009 roku realizacja tego obowiązku odbywa się zgodnie z przepisami prawa w oddziałach przedszkolnych zrealizowanych w szkołach podstawowych - komentuje sprawę burmistrz Pisza, Andrzej Szymborski. -Stosownie do przeprowadzonych kontroli w naszych placówkach, szkoły są przygotowane na przyjecie dzieci i z powodzeniem to już realizują. Dzieci mają zapewnioną opiekę zgodnie z zapotrzebowaniami pracujących rodziców.

Zerówka przy Szkole Podstawowej nie oznacza noszenia podręczników w tornistrach. To nadal zajęcia przedszkolne.
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Obok wątpliwości rodziców pięciolatków, należy dopatrzeć się także zalet nowego rozwiązania. Przedszkole będzie teraz miało więcej miejsca dla młodszych dzieci, dla których nie wystarczało miejsc.

-Przeniesienie pięciolatków do budynku szkolnego daje szansę na to, aby w nowym roku objąć wychowaniem przedszkolnym wszystkich najmłodszych mieszkańców naszej gminy, tym samym zwiększyć liczbę grup dwulatków – mówi Małgorzata Wyszyńska, Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Piszu.

Nowe rozwiązania pozwolą uniknąć innego problemu - braku zerówkowiczów przy Szkołach Podstawowych (w SP1, SP2 i GZS). Na 298 zameldowanych dzieci z rocznika 2010 do przedszkola chodzi 154.

Jeśli zatem te 154 dzieci pozostanie w budynku przedszkola, to mógłby pojawić się problem z zatrudnieniem nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego w zerówkach przy Szkołach Podstawowych, które zamiast około 300 osób miałyby około 150.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt