Data dodania: 09.05.2022  |  wyświetlenia: 581
Ku pamięci poległych i nauce pokoleń
Katyń...ocalić od zapomnienia. Wieczornica w SP w Trzonkach
"Katyń… ocalić od zapomnienia" pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Trzonkach odbyła się uroczysta wieczornica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej.
Szkoła Podstawowa w Trzonkach bierze udział w Programie "Katyń… ocalić od zapomnienia" pod Honorowym Patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez:
  • sadzenie Dębów Pamięci - Jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej,
  • upowszechnianie wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w kontekście społeczności lokalnych,
  • poprzez aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat jej wybitnych, znanych i nieznanych obywateli.


Podczas spotkania wysłuchano recytacji wierszy i piosenek o tematyce katyńskiej. Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji i współczesnych nagrań z cmentarzy między innymi z: Katynia, Miednoje, Charkowa i Kuropat, które prezentował Jan Domański - koordynator programu.Wieczornicy towarzyszyła wystawa "Zbrodnia katyńska", udostępniona nam przez IPN w Białymstoku. - informują organizatorzy - Kolejnym etapem działań podjętych przez naszą szkołę w ramach programu "Katyń… ocalić od zapomnienia", będzie posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania majora Wincentego Fryszczyna zamordowanego w Charkowie w roku 1940.   

Program edukacyjny „Katyń... ocalić od zapomnienia" to przede wszystkim nauka wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości - miłości do ojczyzny, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem. SP w Trzonkach te wartości kultywuje, czego dowodem była m.in. przygotowana uroczystość.

Fot. SP Trzonki
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Coco

Pięknie. Brawo Trzonki.

Piszanka

Dobrze. Może sie oczy otworzą.

Pan Bolo

Ukraińcy też mają swoje za uszami ( UPA, UON) .

Piszanka

Właśnie o to mi chodzi. Zrobili Katyń to teraz mają Bucze

Waldi

Czyja to sprawka?

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt