ARTYKUŁ PARTNERA
Opis olsztyńskiego rynku pracy
Olsztyn to wyjątkowe miasto i nie chodzi tylko o to, że leży w województwie, które wszyscy kojarzymy z Warmii i Mazur i krain jezior będących jednym z naszych ulubionych wakacyjnych wojaży, ale przede wszystkim zastanowimy się czy Olsztyn to dobre miejsce na znalezienie pracy i jak jej szukać. Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda rynek pracy w Olsztynie?

Wspomnieliśmy już o zaletach tego regionu, który nie jest zbyt wielki. Województwo warmińsko-mazurskie to niecałe tylko 4% ludności w skali kraju. Czy szukając pracy i wpisaniu "praca Olsztyn" znajdę swoją wymarzoną pracę? Nie będziemy Cię oszukiwać - nie będzie łatwo. To województwo ma bardzo wysokie bezrobocie, bo wynoszące aż 9,8%, natomiast powiat olsztyński niestety zawyża ten wskaźnik, bo aż 10,3%, czyli co 10 mieszkaniec tego powiatu jest osobą bez pracy. Nie da się też ukryć, że prawdopodobnie wskaźnik ten będzie rósł w związku z pandemią koronawirusa i lockdownem, który uderza w przedsiębiorców.

Rynek pracy w Olsztynie wygląda bardzo blado, ponieważ szukając ofert w pracy w jednym z popularnych portali, na których możemy znaleźć wymarzone zajęcie po wpisaniu "praca Olsztyn" mamy tylko 901 ofert, co jest mniejszą liczbą od pracy w Białymstoku czy też Bydgoszczy. Najpopularniejszymi branżami, w których możemy znaleźć zatrudnienie to: IT, obsługa klienta i sprzedaż, chociaż warto zwrócić uwagę na zależność, że miejsc w firmach informatycznych/programujących jest mniej niż w Białymstoku i częściej w tym rejonie poszukuje się właśnie pracowników do obsługi klienta aniżeli ludzi ze znajomością programowania.

W przypadku chęci wykonywania pracy zdalnej mamy 181 takich ofert, czyli prawie co 5 oferta jest ofertą pracy w warunkach domowych. Zdecydowana większość ofert pracy w Olsztynie i okolicach to umowa o pracę, natomiast niemalże co 20 oferta to umowa zlecenie.

Co zrobić jeżeli chcę wyjechać za granicę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś wyjechał do pracy za granicę. Internet jest pełen ofert poszukujących Polaków do pracy za granicą. Na pewno mówimy tutaj o miejscach, w których trzeba pracować fizycznie. Jeżeli nie chcemy ryzykować wyborem oferty przez internet, to zawsze możemy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej, w których znajdziemy pracę w różnym wymiarze czasowym - czy to na 3 miesiące, czy też na dłuższy okres przebywania poza Polską.

Nie da się ukryć, że Olsztyn naprawdę boryka się sporymi problemami i wskutek sytuacji na świecie będzie się jeszcze z nim mierzył przez wiele lat. Jeżeli nie potrafisz odnaleźć się w tym pięknym regionie, to na pewno wyjazd za granicę jest dla Ciebie szansą na poprawienie swojego bytu, jak i Twojej rodziny.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt