Data dodania: 09.03.2020  |  wyświetlenia: 2793
Zwycięstwo uczniów II LO w XXV Finale Olipiady Wiedzy o OC
Kasia Cieloszczyk i Maciek Samul najlepsi w województwie z Obrony Cywilnej
Katarzyna Cieloszczyk i Maciej Samul uczniowie II LO w Piszu zajęli I miejsce w XXV Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej w Olsztynie.
6 marca w Warmińsko– Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się Finał Wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej. Powiat piski reprezentowało dwoje uczniów Nowego ogólniaka - Katarzyna Cieloszczyk i Maciej Samul.

W konkursie wzięło udział 21 zespołów, reprezentujących powiaty naszego województwa. Olimpiadę przeprowadzono w dwóch etapach - teoretycznym i praktycznym.

Na początku konkursu mieliśmy test składający się z 50 pytań, pytania dotyczyły obrony cywilnej oraz wiedzy o pierwszej pomocy - mówi Kasia - nie były najtrudniejsze. Po tym wszystkim ogłoszono wyniki które wskazały 5 najlepszych drużyn, które przechodzą do drugiego etapu. Znaleźliśmy się w tym gronie, zdobywając II miejsce.
Następnie sprawdzano umiejętności praktyczne uczestników.


Wykonywaliśmy zadania w 4 stacjach. W każdej z nich znajdowali się przedstawiciele zawodów związanych z obroną cywilną - strażak, policjant, pracownik sanepidu, ratownicy - mówi Maciek - I to właśnie zadanie przygotowane w tym etapie - pozorowana akcja ratownicza - było dla nas najtrudniejsze. W zamkniętym pomieszczeniu znajdowała się postrzelona kobieta. Było trzeba ocenić sytuację i pomóc jej jak najlepiej i zgodnie z procedurami. Było to trudne, ponieważ liczył sie każdy nasz gest i każda podjęta decyzja. Łatwo można było stracić punkty na drobnostkach np. nieokrycie folią nrc albo złe wezwanie pogotowia.
Okazało się jednak, że trzecioklasiści z II LO są doskonale przygotowani i w stresujących sytuacjach nie tracą głowy. Zdobyli I miejsce pokonując Ostródę i Bartoszyce.Kasia i Maciek już po raz drugi reprezentowali powiat w zmaganiach wojewódzkich, w ubiegłym roku zajęli IV miejsce. Do konkursu przygotowała ich nauczycielka EDB Ewa Tutas.


Wygrana świadczy nie tylko o znajomości zagadnień obrony cywilnej, ale przede wszystkim o  umiejętnościach pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. To, jak podkreślają piscy zwycięzcy dla nich bardzo ważne, bo swoją przyszłość wiążą z ratownictwem medycznym. Pasję rozwijają nie tylko na lekcjach ale również pracując jako ratownicy wodni.

Gratulacje.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt