Data dodania: 09.04.2019  |  wyświetlenia: 1062
Historyczny sprawdzian pod znakiem zapytania
Czy strajk zakłóci przebieg egzaminu gimnazjalnego w Piszu?
Egzamin gimnazjalny 2019 już jutro 10 kwietnia. Czy się odbędzie zgodnie z planem? Czy udało się skompletować komisje egzaminacyjne? Te pytania nasuwają się w kontekście trwającego drugi dzień ogólnopolskiego strajku oświaty. Sprawdziliśmy jak z organizacją tegorocznego egzaminu poradzili sobie dyrektorzy piskich szkół.
Egzamin gimnazjalny, to już ostatni tego typu sprawdzian i w związku z tym historyczny, gdyż gimnazja zostają zlikwidowane. W miejsce egzaminu kończącego edukację na poziomie podstawowym pojawił się egzamin ósmoklasisty.

W naszym mieście do egzaminu przystąpi 284 uczniów gimnazjów w sześciu placówkach edukacyjnych.
W naszej szkole zdawać będzie egzamin 81 uczniów - mówi Małgorzata Wyszyńska, Dyrektor ZSP nr 1 w Piszu - Były pewne obawy, co do składu komisji egzaminacyjnych, ale na szczęście mogę dziś powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Komisje w pełnych składach są gotowe do jutrzejszej pracy.
Drugą pod względem liczebności gimnazjalistów placówką jest Samorządowe Gimnazjum Publiczne w ZSnr1 w Piszu. Tu do egzaminu stawi się 74 gimnazjalistów. W SP 4 w Piszu egzamin zdawać będzie 46 uczniów. Składy komisji w tych placówkach są również skompletowane.


Kuratorium oświaty zapewnia, że robi wszystko, aby egzaminy gimnazjalne się odbyły. Rzeczywiście, wygląda na to,że starania dyrektorów zaowocują sprawnym przeprowadzeniem również tegorocznego egzaminu, mimo deficytu nauczycieli spowodowanego strajkiem oświaty.
Nasi nauczyciele nie strajkują i w związku z tym nie mieliśmy żadnych obaw, co do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalisty - mówi Barbara Andrzejczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Piszu - Jednak trudność pojawiła się, bowiem w składzie komisji musi zasiąść nauczyciel z innej szkoły. Szkoły, w której nauczyciele przystąpili do strajku. Wspomogły nas jednak Biblioteka, OREW i Ośrodek w Łupkach. Mogę z całą odpowiedzialnością zapewnić, że wszystko mamy przygotowane.
W ZSK egzamin zdawać będzie 42 uczniów. W Prywatnym Gimnazjum w Piszu - 15, Gimnazjum ZDZ - 26. Dyrektorzy tychże szkół podkreślają, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
Uspokajamy rodziców i samych gimnazjalistów. Stres spowodowany przystąpieniem do egzaminu nie powinien się potęgować w związku z brakiem porozumienia pracowników Oświaty z Rządem. Staramy się, aby tegoroczny egzamin przebiegł w atmosferze towarzyszącej poprzednim. Choć mamy świadomość, że kontekst jest całkowicie inny - mówią dyrektorzy.
Zatem uczniowie, kompletujcie przybory pisemne, by jutro o 9.00 przystąpić do egzaminu gimnazjalnego. Historycznego, miejmy nadzieję tylko dlatego, że jest ostatni.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt