Data dodania: 08.04.2019  |  wyświetlenia: 3651
Trwa ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP
Lekcje odwołane. Rozpoczął się bezterminowy strajk pracowników oświaty
Zgodnie z zapowiedziami Związku Nauczycielstwa Polskiego, 8 kwietnia pracownicy oświaty zrzeszeni w Związku przystąpili do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
Strajkuje 73% ogólnej liczby nauczycieli - informuje Wiesław Dębek, prezes piskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego - Te dane są płynne i z każdą godziną ulegają zmianie. Najwyższą frekwencję zanotowaliśmy w Zespole Szkół Samorządowych w Rucianem Nidzie 98%. Do strajku przystąpiły 22z 25 placówek edukacyjnych powiatu piskiego. Nie włączyli się do akcji pracownicy dwóch szkół w Gminie Biała Piska oraz w SP w Jeżach.
W strajku biorą udział nauczyciele - 406. Pracownicy administracji i obsługi  mimo referendalnych deklaracji w większości przypadków nie włączyli się do protestu. Tylko 45 spośród nich strajkuje.
Dzisiaj jako nauczyciele przystąpiliśmy do strajku organizowanego przez ZNP - mówi Robert Iłowiecki, Przewodniczący MOPO NSZZ Solidarność w Piszu - Co do strajku Solidarności, planowanego na 15 kwietnia, otrzymałem komunikat w tej sprawie:
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” informuje, że 7 kwietnia o godz. 22.30 zespół negocjacyjny KSOiW podpisał z rządem porozumienie dotyczące postulatów naszego Związku. Rząd zgodził się na 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w tym roku, zmianę systemu wynagradzania, który ma obowiązywać już w 2020 r. (według propozycji „Solidarności” pensje nauczycieli mają być powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), powrót do przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo, który ma wynosić 300 zł oraz przyznanie tzw. godzin do dyspozycji dyrektora, aby w praktyce wyeliminować godziny „karciane".

Przypomnijmy, w referendum Solidarności w Piszu, 97% opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej. Wczoraj media ogólnopolskie podały informację, że Solidarność odstępuje od strajku, godząc się na propozycje strony rządowej.
Stanowczo dementujemy pogłoski, które publikowane są na portalach społecznościowych, że KSOiW NSZZ „Solidarność” zgodziła się na zwiększenie nauczycielom pensum oraz zabranie dodatków. Nie było i nie będzie naszej zgody na takie propozycje rządu – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.
Strajk ZNP jest bezterminowy. Potrwa do czasu, gdy rząd zgodzi się na postulaty Związku - 30-procentowy wzrost wynagrodzenia w 2019 roku. Z proponowanym rozłożeniem podwyżki na dwie tury-  15% od 1 stycznia br i 15 proc. od 1 września br.
Dyrektorzy mają obowiązek zapewnienia opieki uczniom, którzy pojawią się w ich placówce. Lekcje w szkołach nie odbywają się. Uczniowie pozostali w domach pod opieką rodziców. Wąskiemu gronu przybyłym przedszkolakom zapewniono opiekę.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt