Data dodania: 02.04.2019  |  wyświetlenia: 846
Uczennice ZSnr1 kandydatkami do Sejmu Dzieci i Młodzieży
Fot. Muzeum Ziemi Piskiej
Około 150 uczniów piskich szkół wysłuchało prelekcji na temat posłów II RP w Muzeum Ziemi Piskiej. Zajęcia zorganizowały gimnazjalistki i licealistki z Zespołu Szkół nr 1 w Piszu, które są kandydatkami do XXV Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Magdalena Daria Turska i Łucja Wądołowska, uczennice III klasy Samorządowego Gimnazjum Publicznego, a także Maria Masłowska i Julia Filipkowska, pierwszoklasistki z II Liceum Ogólnokształcącego podczas spotkań zorganizowanych w Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentowały wybrane postaci polskich parlamentarzystów - Zofii Praussowej i Teofila Budzanowskiego Przygotowane spotkanie to element projektu rekrutacyjnego do Sejmu Dzieci i Młodzieży.


Temat tegorocznych obrad brzmi Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji - mówi Łucja Wądołowska - Uczniowie realizują projekt, który upamiętnia losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939.

Kandydaci do sejmu łączą się w dwuosobowe zespoły i przystępują do działania. Efektem ich prac może być krótki film, słuchowisko, witryna internetowa lub dowolny pomysł promujący losy bohatera.


Prezentacje prac projektowych uczennic potrwają 8 kwietnia. Od 28 marca w  Miejsko- Gminnej Bibliotece w Piszu można obejrzeć wystawę poświęconą Zofii Praussowej – posłance na Sejm II Rzeczpospolitej  I i II Kadencji, członkini AK oraz więźniarce Majdanka i Oświęcimia. Podobna wystawa pojawiła się także w I LO w Piszu.


1 kwietnia zorganizowano  spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół Nr 1 oraz Słuchacze Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uczniowie SP 1 podczas spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej
Lista najlepiej ocenionych prac projektowych zostanie ogłoszona 30 kwietnia, a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich w charakterze uczestnika lub uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt